Georges Bataille'ın felsefesinde erotizm ve ölüm kavramlarının egemen ve tüketim kavramlarıyla ilişkisi
The relation of the concepts of erotism and death in the philosophy of Georges Bataille to the concepts of sovereignty and consumption
- Tez No: 645093
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İlkel insanın alet kullanımıyla başlayan çalışma dünyasını Bataille, varlığının kişisiz düzleminden ayrılarak özne ve nesnenin oluştuğu aşkın dünyaya geçiş olarak yorumlar. Emeğiyle kurduğu nesneler dünyasında insan, içkinlik dünyasının egemenliğini kaybederek yaşamı; çalışma, fayda ve yarar kaygısının köleliğine indirgemiştir. Çalışma ile beraber, gelecekle kurulan ilişki, ölüm bilincine sahip olmanın koşulunu oluştururken; aynı zamanda erotik alana da açılmaktadır. Üretken bir ereksellik içinde beliren tüketim, insanın varlık temelindeki yegâne arzusu olan egemenliğin hesapsızca tüketiminin karşısındadır ve bu nedenle savurganca tüketim olan erotizm, çalışma dünyasının birikim anlayışı tarafından sürekli saldırıya maruz kalmaktadır. Çalışma, ölüm bilinci ve cinsel yasakların oluşturduğu profan dünya, bu yüzden genel ekonominin yasalarından ayrılmaz bir bütünsellikle karakterizedir. Bataille, ekonominin yasalarını bilmeden onun yaşam üzerindeki egemenliğini anlamamızın olanaksız olduğunu söyler. Bu nedenle sınırların dondurulması, ırklılaştırma politikaları, cinsiyetlendirme ve bedenlerin terbiye edilmesi başat olmanın hedef olduğu genel ekonomi politikasının nesneleridir aslında. Yasakla temas eden ilkel insanın taşıdığı bulaşıcılık modern dünyada; savaşlar, sanayileşmemiş bölgelerdeki katliamlar, işkence ve toplama kampları, cehalet, fanatizm, şiddet, ekolojik tehdit ve salgın hastalıklar olarak yaşamın içinde hâlâ dolaşmaktadır. Hâlbuki, hayvanlıktan çıkarak aşkın olana adım atan insanın arzusu, kaybettiği bu kendi bilincine yeniden kavuşmaktır. Bu nedenle Bataille tarihi ilerleme olarak değil; içkinliğe yabancılaşmanın tarihi olarak nitelendirir. Bataille'a göre, insan yaşam karşısındaki bu aşağılanmadan; ancak erotizm, kurban, ölüm ve kahkahanın sınır deneyimleriyle çıkabilir. Bu sınır deneyimler kutsaldışı dünyanın şemalarının askıya alınması suretiyle aşılması neticesinde, dünyadan çıkış anlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bataille interprets the world of work, which began with the use of tools of primitive man, as a transition from the impersonal plane of existence to the transcendental world in which the subject and the object are formed. In the world of objects, built with labour, human beings had lost the sovereignty of the world of immanence and reduced life to the slavery of work, benefit and concern for utility. With the study, the relationship with the future is opening to the erotic field while creating the condition of having the consciousness of death. Consumption, which appears in a productive coexistence, is against the unconscious consumption of sovereignty, the sole desire of human being on the basis of existence, and therefore, erotica, which is a wasteful consumption, is constantly attacked by the understanding of accumulation of the working world. The prophetic world of work, death awareness and sexual prohibitions is therefore characterized by an integral integrity from the laws of the general economy. The work is characterized by a profane world of death consciousness and sexual prohibitions, so integral to the laws of the general economy. Bataille says it is impossible for us to understand his sovereignty over life without knowing the laws of Economics. Therefore, the freezing of borders, apartheid policies, sexualization and nurturing of bodies are in fact objects of the general economic policy that is the target of being dominant. In the modern world, the contagion carried by the primitive man in contact with prohibition is still circulating in life as wars, massacres in non-industrialised areas, torture and concentration camps, ignorance, fanaticism, violence, ecological threats and epidemics. Whereas, the only desire of a person who stepped out of the animal and stepped on the transcendent is to regain this consciousness. Bataille therefore reads history not as progress but as history of alienation to immanence. According to Bataille, man can overcome this humiliation in the face of life only through the frontier experiences of eroticism, sacrifice, death and laughter. These boundary experiences create moments of exiting the world as a result of overcoming the schemes of the unholy world.