Epitelyal over kanserinde MIR-451A ifade düzeyinin araştırılması
Investigation of MIR-451A expression in epithelial ovarian cancer
- Tez No: 645092
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZİCİ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Epitelyal over kanseri, yumurta hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması sonucunda oluşur. Epitelyal over kanseri (EOC), son 30 yılda yapılan teşhis ve tedavilerdeki kazanımlara rağmen, dünya genelinde kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Over kanserinde sınırlı tarama yöntemleri ve gecikmiş tanı sebebi ile, hastaların çoğunluğu tanı sırasında ileri evre hastalıkla kliniğe başvurmaktadır ve bu hastalarda 5 yıllık sağkalım oranı ~% 20'lerde seyretmektedir. Yumurtalık kanserinin kötü prognozu temel olarak kemoterapi direncinin ortaya çıkması, tümör metastazı veya hastalığın yeniden nüks etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, tedavilerin daha fazla kişiselleştirilmesinde, tedavi seçimi, takibi ve erken tanıda prognostik belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Son yapılan çalışmalar ve bunlardan edinilen bilgiler, yumurtalık kanserinin gelişiminde, çeşitli miRNA'ların etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle miRNA'ların gerek tanı ve gerekse tedavide biyobelirteç olarak kullanılabilecekleri düşünülmektedir. 150 over kanserli hasta ve 100 sağlıklı kontrolden oluşan çalışma grubunda miR-451a gen ekspresyonu araştırıldı ve iki grup arasında karşılaştırıldı. Bu iki grup arasında ekspresyon düzeyinin 12.5 kat arttığı ve istatistiksel açıdan anlamlı (p0,05), ailede var olan over kanseri ve meme kanser vaka sayıları ile miR-451a ekspresyonu arasında istatistiksel anlamlılık saptandı (p=0,018). Bundan başka yapılan ROC analizine göre miR-451a molekülünün yumurtalık kanseri için biyolojik belirteç niteliği taşıdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Epithelial ovarian cancer occurs as a result of uncontrolled division and proliferation of ovarian cells. Epithelial ovarian cancer (EOC) remains one of the leading causes of cancer-related deaths among women worldwide, despite gains in diagnosis and treatments over the past 30 years. Due to the limited screening methods and delayed diagnosis in ovarian cancer, the majority of patients apply to the clinic with advanced disease during diagnosis, and the 5-year survival rate in these patients remains at ~ 20%. The poor prognosis of ovarian cancer is mainly due to the emergence of chemotherapy resistance, tumor metastasis or relapse of the disease. For this reason, prognostic markers are needed for treatment personalization, follow-up and early diagnosis. Recent studies and information from them show that various miRNAs are effective in the development of ovarian cancer. For this reason, it is thought that miRNAs can be used as biomarkers in both diagnosis and treatment. In the study group consisting of 150 patients with ovarian cancer and 100 healthy controls, miR-451a gene expression was investigated and compared between the two groups. It was observed that the expression level increased by 12.5 times and statistically significant (p 0.05) and statistical significance was found between breast cancer case numbers and miR- 451a expression (p = 0.018). In addition, according to ROC analysis, miR-451a molecule was found to be a biological marker for ovarian cancer.