Postmodernist anlatılarda (2000-2015) Grimm Masalları'nın işlevi
The function Grimms' Fairy Tales in postmodernist narratives (2000-2015)
  1. Tez No: 645094
  2. Yazar: ÖZLEM SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA KOÇAKOĞLU, DOÇ. DR. SERVET TİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Önceki asırlarla kıyaslandığında bilim, buluş, hız ve bunlara bağlı olarak tüketim konusunda önemli sıçramaların çağı olan 20. yüzyılın en büyük sorunsallarından biri de postmodernizmdir. Özellikle sanatta bir yükseliş mi yoksa bir çöküş mü olduğu güncel bir tartışma konusu olsa da postmodernizm, neredeyse bütün toplumsal değerleri içinde barındıran ve bunları kendine göre yeniden biçimlendiren bir olgudur. Bu döneme kadar sanatın rotasını oluşturan gelenek, postmodernizm aracılığıyla yeni yüzünü bulan değerlerden biridir. Folklorik anlatılar, geçmişi yazının erişemediği en eski çağlara dayanan, bir toplumun sosyokültürel yaşantısının tüm çizgilerini yansıtan gelenek ürünleridir. Bu anlatıların alt türlerinden biri de, her türlü inancın, hissin ve ritüellerin karşılık bulduğu, çocuklarla birlikte geniş bir kitleye hitap eden masallardır. Zamana karşı direncini koruyagelmiş bu sözlü kültür ürünleri 20. yüzyılda postmodernizm aracılığıyla farklı varyantlarla karşımıza çıkar. 19. yüzyılda yazıya geçirilen ve Alman kültürünün en önemli ürünlerinden biri sayılabilecek Grimm Masalları, pek çok kültür ile birlikte Türk kültüründe de etkili bir yere sahip olmuştur. Sosyokültürel ortama olduğu kadar sanat alanlarına da yansımış olan bu anlatılar, postmodernist edebiyatta modern çağın getirilerine uygun olarak dönüşüme uğramış, eklektik bir yapıya bürünmüştür. Postmodernizm, geçmişi ve geleceği, şimdiki anı ve olası bir zamanı kendi potasında eriterek sunması sebebiyle geçmişten bugüne aktarılmış sözlü ve yazılı bütün anlatıları bünyesinde barındırır. Özellikle gelenek postmodernizm aracılığıyla yeniden gündeme gelir. Ne var ki geleneğin postmodernizmdeki yansıması çoğulculuğa bağlı olarak eklektik ve ironik bir hâl almıştır. Bütün anlatılar, yer, zaman, mekân ve toplumun bünyesindeki kurum ve değerler iç içe geçmiş, birbirinden ayırt edilemez olmuştur. Bu çalışmada bir sözlü kültür geleneği olan Grimm Masalları'nın postmodernist anlatılarda nasıl bir işleve sahip olduğu incelenecektir. Böylelikle iç içe girmiş türlerin görünürlük kazandığı postmodernist anlatılarda roman ve masal türü arasındaki etkileşim ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Compared to the previous centuries, there have been important leaps in the 20th century in terms of science, inventions, speed and consumption. And postmodernism has also been one of the biggest issues in the 20th century. Although it is a subject of current debate whether there is a rise or a collapse in the art, postmodernism is a phenomenon that involves almost all social values and reshapes these in its own way. The tradition that has created the course of the art until this era, is one of the regenerated values through postmodernism. Folk tales are traditional works and originate from the oldest ages beyond writing. These genres reflect all the lines of the sociocultural life of a society. As one of the subtypes of these narratives, fairy tales contains all kinds of beliefs, feelings and rituals and address a wide audience including children. These“time resistent”works of oral tradition emerged in the 20th century with different variants through postmodernism. Grimms' Fairy Tales, which was written in the 19th century, can be considered as one of the most important works of German culture and has influences on cultural life of Turkey and many other countries. These narratives have been reflected on the art as well as on the sociocultural environment and transformed in an eclectic structure in postmodern literature due to the progress in the modern period. As postmodernism has an attribute that compounds the past, the future, the present and any other possible times, it covers all the oral and written narratives transferred from the past to the present. Especially, the tradition has become a current issue through postmodernism. However, the reflection of the tradition in postmodernism has an eclectic and ironic form due to pluralism. All the narratives, places, time, space, institutions and social values have been interlaced and it is difficult to distinguish these components. The present study aimed to investigate the roles of Grimms' Fairy Tales as an oral tradition in postmodern narratives. Thus, the interaction between novel and fairy tales will be revealed in the postmodern narratives, the meeting points of the intertwined literary genres.