1997-2017 yılları arasında çocuk hematoloji-onkoloji kliniğinde takip edilen akut lenfoblastik lösemi ve akut myeloblastik lösemi tanılı olguların retrospektif analizi
Retrospective analysis of acute lymphoblastic leukemia and acute myeloblastic leukemia diagnosed in childhood hematollogy-oncology clinic between 1997-2017
- Tez No: 496743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KESKİN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Akut lösemiler, tüm çocukluk çağı kanserleri içerisinde %30 oranında görülmektedir. Bu nedenle takip ve tedavinin planlanmasında etyolojik, epidemiyolojik ve diğer risk faktörlerin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada 1997-2017 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniğinde Akut Lösemi tanısı ile tedavi ve takip edilmekte olan olguların değerlendirmesi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ocak 1997 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniğinde tedavi ve takip edilen Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) ve Akut Miyeloblastik Lösemi (AML) tanılı hastaların verileri geriye dönük olarak hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sisteminden alındı. Veriler sayı ve yüzde olarak sunuldu. İstatistiksel analizler için Kaplan Meier testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute leukemia is seen in 30% of all childhood cancers. Therefore, it is important to evaluate the etiological, epidemiological and other risk factors in the planning of follow-up and treatment. This study aimed to evaluate the cases treated and followed up with the diagnosis of acute leukemia in the pediatric hematology-oncology clinic of Atatürk University Medical Faculty between 1997-2017. Materials and Methods: In this study, Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) and Acute Myeloblastic Leukemia (AML) diagnosed and treated in the Pediatric Hematology-Oncology Clinic of Atatürk University Medical Faculty between January 1997 and December 2017 were retrospectively evaluated. The data were evaluated retrospectively from the patient files and the hospital automation system. Data was presented as number and percentage. Kaplan Meier test was used for statistical analysis.