Sigara kullanımının periodontitisli hastalarda diş eti oluğu sıvısı sklerostin ve tümör nekroze edici faktör alfa (TNF-α) düzeylerine etkisi
The effect of smoking on gingival crevicular fluid sklerosti̇n and TNF-α levels in patient with periodontitis
- Tez No: 645125
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sigara, periodontal hastalıkların başlaması ve ilerlemesinde aktif olarak etkilidir ve etkisini lokal ve sistemik yollarla göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; sklerostin ve TNF-a değerlerini dişeti oluğu sıvısı (DOS) örneklerinde ölçmek ve klinik periodontal parametreler ışığında, periodontitis ve sigara arasındaki ilişkinin patofizyolojisi ile ilgili yeni verilere ulaşmaktır. Çalışma grubuna, sistemik olarak sağlıklı, klinik ve radyografik olarak periodontitis tanısı konulmuş 36 birey (18 sigara içen, 18 sigara içmeyen) ve periodontal açıdan sağlıklı 36 birey (18 sigara içen, 18 sigara içmeyen) dahil edilmiştir. Hastalardan sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (GI) skorları kaydedildi ve DOS örnekleri alındı. DOS'daki sklerostin ve TNF-a düzeyleri Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA, Enzim bağlı immunosorbent yöntem) yöntemi ile belirlendi. Örneklerin istatistiksel analizinin yapılmasında Shaphiro Wilk testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Ki kare testi kullanılmıştır. Çalışmamızda, periodontitisli bireylerin periodontal klinik indeks ortalamaları ve DOS'taki tnf-α miktarları periodontal olarak sağlıklı bireylerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Sigara içen periodontitislilerin sigara içmeyen periodontitislilere göre TNF-α değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Periodontitisli bireylerin DOS'taki sklerostin seviyelerinin ise sağlıklı bireylerden istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları bulunamamıştır. Çalışmamıza göre, sigaranın DOS'ta bulunan tnf-α seviyesini arttırdığı sklerostin seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking is actively effective in the initiation and progression of periodontal diseases and shows its effect in local and systemic ways. The aim of this study is; To measure sclerostin and TNF-a values in gingival groove fluid (DOS) samples and to reach new data on the pathophysiology of the relationship between periodontitis and smoking in the light of clinical periodontal parameters. The study group included 36 individuals who were systemically healthy, clinically and radiographically diagnosed with periodontitis (18 smokers, 18 non-smokers) and 36 periodontally healthy individuals (18 smokers, 18 non-smokers). Probing pocket depth (SCD), clinical attachment level (CAS), plaque index (PI), gingival index (GI) scores were recorded and DOS samples were taken from the patients. Sclerostin and TNF-a levels in DOS were determined by ELISA method. Shaphiro Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test and Chi square test were used for statistical analysis of samples. In our study, it was found that the periodontal clinical index averages and TNF-a amounts in DOS of individuals with periodontitis were statistically significantly higher than periodontally healthy individuals. It was observed that the tnf-a values of smokers with periodontitis were higher than those with non-smoking periodontitis. There were no statistically significant differences in sclerostin levels in DOS of individuals with periodontitis from healthy individuals. According to our study, it was concluded that smoking does not have a statistically significant effect on sclerostin level, which increases the TNF-a level in DOS.