Sigara içen ve içmeyen periodontitisli hastalarda tükürük ve dişeti oluğu sıvısında ıl-17 ve ıl-35 ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of il-17 and il-35 associations in saliva and gingival crevicular fluid in patients with periodontitis with and without smoking
- Tez No: 618300
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TÜTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Periodontal hastalıklar diş kaybının başlıca nedenleri arasında sayılmaktadır. Sigara, periodontitis için bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Pro-enflamatuar ve anti-enflamatuar sitokinlerin periodontal hastalık patogenezindeki rolü, araştırmalarda önemli bir yer tutmaktadır. Bu sitokinler arasında İL-17 ve İL-35, periodontal hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda, İL-17 ve İL-35'in dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük seviyelerinin değerlendirilmesi, bu sitokinler arasındaki olası ilişkinin saptanması ve sigara kullanımının bu iki sitokin üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamıza, sigara içen periodontitisli 19, sigara içmeyen periodontitisli 20 ve periodontal olarak sağlıklı 18; toplam 57 birey dahil edilmiştir. Periodontal klinik indeksler (plak indeksi, gingival indeks, sondlanabilen cep derinliği, sondlamada kanama indeksi, klinik ataşman seviyesi) kaydedilmiş; tükürük ve dişeti oluğu sıvısı örnekleri toplanarak, ELISA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda tüm klinik kayıtların periodontitisli gruplarda, periodontal olarak sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p˂0,05). Tükürük İL-17 ve İL-35 düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p˃0,05). DOS İL-17 total düzeyi periodontitisli gruplarda kontrol grubuna göre; İL-35 total düzeyi ise sigara içmeyen periodontitisli grupta diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p˂0,05). DOS İL-17 ve İL-35 konsantrasyonları ise, sigara içmeyen periodontitisli grupta, diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük belirlenmiştir (p˂0,05). İlaveten tüm gruplarda tükürük İL-17 ile tükürük İL-35 (r=0,884); DOS İL-17 ile DOS İL-35 total (r=0,973) ve DOS İL-17 ve DOS İL-35 konsantrasyon düzeyleri (r=0,854) arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. İL-17 ve İL-35'in periodontal hastalık patogenezindeki rolü ve sigaranın bu sitokinler üzerindeki etkisinin farklı örneklerde ve daha fazla bireyi içeren çalışmalar ile değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are among the main causes of tooth loss. Smoking is considered a risk factor for periodontitis. The role of pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines in the pathogenesis of periodontal disease has an importance in researches. Among these cytokines, IL-17 and IL-35 have been associated with periodontal disease. In our study, it was aimed to evaluate the saliva and gingival crevicular fluid (GCF) levels of IL-17 and IL-35, to determine the possible relationship between these cytokines and to examine the effects of smoking on these two cytokines. A total of 57 subjects; 19 smoker patients with periodontitis, 20 non-smoker patients with periodontitis and 18 periodontally healthy individuals were included in our study. Periodontal clinical indexes (plaque index, gingival index, probing depth, bleeding on probing, clinical attachment level) were recorded, saliva and GCF samples were collected and evaluated by ELISA method. As a result of the statistical analysis, it was found that all the clinical records were significantly higher in periodontitis groups compared to the periodontally healthy group (p˂0.05). There was no significant difference between the groups in terms of saliva IL-17 and IL-35 levels (p˃0,05). Total amount of IL-17 in periodontitis groups compared to the control group and total amount of IL-35 in non-smoker periodontitis group compared to the other groups were significantly higher in GCF (p˂0,05). IL-17 and IL-35 concentrations in GCF were found significantly lower in the non-smoker periodontitis group compared to the other groups (p˂0,05). In addition, a positive correlation was found between salivary levels of IL-17 and IL-35 (r=0,884); total amount of IL-17 and IL-35 in GCF (r=0,973) and concentration of IL-17 and IL-35 in GCF (r=0,854). The role of IL-17 and IL-35 in the pathogenesis of periodontal diseases and the impact of smoking on these cytokines need to be evaluated in different samples and with more individuals.