Anaokulu öğrencilerinde ayrılma kaygısının aile ortamı, annenin sürekli kaygısı ve anne-çocuk bağlanma örüntüleri açısından incelenmesi
The study on separation anxiety among kindergarten students the family environment, the trait anxiety of mothers and attachment patterns between mother and child
  1. Tez No: 645144
  2. Yazar: SEDA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı 4-6 yaş aralığındaki anaokulu öğrencilerinde ayrılma kaygısının aile ortamı, annenin sürekli kaygısı ve anne-çocuk bağlanma örüntüleri açısından incelenmesidir. Örneklem İstanbul'un çeşitli ilçelerindeki anaokullarına giden 49 çocuk ve annelerinden oluşmaktadır. Çalışmada annelere“Ebeveyn Demografik Bilgi Formu”,“Sürekli Kaygı Envanteri”,“Aile Değerlendirme Ölçeği”ve“Anaokulu Öğrencileri Ayrılık Kaygısı Ölçeği (Anne-Baba Formu)”; çocuklara“Güvenli Yer Senaryoları Testi”ve öğretmenlere“Anaokulu Öğrencileri Ayrılık Kaygısı Ölçeği (Öğretmen Formu)”uygulanmıştır. Sonuçlar, çocuklar bağlanma örüntüsü açısından gruplara ayrıldığında, annelerinin hem güvenli hem de güvensiz bağlanma puanları açısından anlamlı düzeyde farklılaştığını göstermiştir. Bununla birlikte, çocukların ayrılma kaygısı puanı hem Aile Değerlendirme Ölçeğinin“genel fonksiyonlar”alt boyut puanı, hem de annelerin sürekli kaygı puanı ile pozitif yönde ilişki göstermiştir. Anne çocuk bağlanma örüntüsü arasında elde edilen ilişki literatürün“kuşaklar arası aktarım”teorik çerçevesinde; annelerin kaygı düzeylerinin çocukların kaygı düzeyleri ile ilişkisi ise kaygının öğrenilen bir duygu olarak ele alındığı kuramsal çerçevede tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is aimed to examine seperation anxiety among the kindergarten students who are between 4-6 years in terms of the family environment, the trait anxiety level of mothers and attachment patterns between mother and child. The sample of this study consists of 49 children and their mothers who go to kindergarten in different district in Istanbul. For mothers“The Demographic Information Form for Parents”,“The Trait Anxiety Scale”,“The Family Evaluation Scale”and“Separation Anxiety Scale for Preschool Students (Parent Form)”; for children“Secure Base Script Scale”; for teachers“Separation Anxiety Scale for Preschool Students (Teacher Form) are applied in the study. The results indicate there is a significant level of differentiations for both secure and unsecure attachment scores of mothers among attachment pattern of kindergarten students. Besides, the separation anxiety score of children is exhibited positive correlation with both the sub scale of ”general functions“ of ”The Family Evaluation Scale“ and the trait anxiety score of mothers. The relationship obtained from mother child attachment pattern is discussed considering theoretical framework of ”intergenerational transfer", whereas relationship between trait anxiety level of mothers and seperation anxiety levels of children is discussed considering hypothetical framework which traits anxiety as a learnt emotion.