Enzimatik ve kimyasal yolla elde edilmiş 2-aminofluoren yapılı polimerlerin organik elektronik uygulamaları
Organic electronic applications of 2-aminofluorene based polymers synthesized by chemical and enzymatic methods
- Tez No: 645145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL CANIMKURBEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde artan nüfus ve gelişen teknoloji, enerjiye olan ihtiyacı beraberinde getirmiştir. Enerji elde edilirken yüksek verim ne kadar önemliyse enerjinin yenilenebilir ve temiz olması da bir o kadar önemlidir.Güneş enerjisi dünya ömrüne kıyasla tükenmeyen enerji sınıfında yer alabilir. Aynı zamanda maliyeti az ve çevre dostu enerji kaynağıdır. Güneş pilleri enerji elde etmede son zamanlarda oldukça ilgi gören yapılardır. Bu çalışmada organik polimer olan 2-aminofluoren(polyaminofluoren(PAF)) kullanılarak çeşitli güneş pili aygıtları üretilmiştir. Poly(2-aminofluorene)' ninenzimatik ve kimyasal polimerizasyonu sağlanmıştır. Farklı sentez metadlarıyla elde edilen PAF polimerlerine farklı oranlarda MWCNT eklenerek PAF/MWCNT kompozitleri hazırlanmıştır ve 6 farklı malzeme elde edilmiştir. Bu malzemeler çeşitli solventlerde çözülmüştür. Döngüsel voltametri analizi yapılarak elde edilen voltagram değerlerinden HOMO ve LUMO değerleri elde edilmiştir. UV-VİS analizi yapılarak absorpsiyon grafikleri elde edilmiştir. Eksitisyon ve emisyon ölçümleri floresan spektrofotometresinde çalışılmıştır. Güneş pili aygıt üretiminde PAF aktif tabakada kullanılmıştır. Aygıtların SEM, DSC, XRD, IRD ve TG-DTA analizleri yapılarak verimlilikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population and developing technology have brought about the need for energy today. As high efficiency is important in obtaining energy, it is also important that energy is renewable and clean. Solar energy can be classified as inexhaustible energy compared to world life. It is also a low cost and environmentally friendly energy source. Solar cells are structures that have been very popular recently in obtaining energy. In this study, various solar cell devices have been produced using organic polymer, 2-aminofluorene (polyaminofluoren (PAF)). Enzymatic and chemical polymerization of poly (2-aminofluorene) was provided. PAF / MWCNT composites were prepared by adding different ratios of MWCNT to PAF polymers obtained with different synthesis methods and 6 different materials were obtained. These materials have been dissolved in various solvents. HOMO and LUMO values were obtained from the voltagram values obtained by performing cyclic voltammetry analysis. Absorption graphics were obtained by performing UV-Vis analysis. Excitation and emission measurements were studied on a fluorescent spectrophotometer. In the production of solar cell devices, PAF was used in the active layer. SEM, DSC, XRD, IRD and TG-DTA analyzes of the devices were determined and their efficiency was determined.