Yüzme sporu yapan gençlerin aleksitimi seviyeleri, duygu düzenleme güçlükleri, kaygı seviyeleri ve aile ortamı özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between alexithymia level, anxiety level, difficulties in emotion regulation and family environment characteristics of swimmers
- Tez No: 645143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, yüzme sporu yapan gençlerin aleksitimi ile kaygı seviyesi, duygu düzenleme güçlüğü ve aile ortamı özelliklerinin bir arada incelenmesidir. Ayrıca, bu değişkenler açısından yüzme sporu yapan ve yapmayan gençlerin karşılaştırması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, aleksitimi, durumluk-sürekli kaygı, duygu düzenleme güçlüğü ve aile ortamı değişkenleri ilgili ölçekler kullanılarak 161 yüzme sporu yapan ve 153 yüzme sporu yapmayan genç katılımcıyla araştırma yürütülmüştür. Gruplar arasında, yüzme sporu yapan gençlerin lehine, aleksitimi seviyesi, TAÖ-20'nin duyguları tanımada güçlük, duyguları ifade etmede güçlük alt ölçekleri, duygu düzenleme güçlüğü, DDGÖ'nin farkındalık, açıklık, amaçlar alt ölçekleri açısından anlamlı fark görülmüştür. Korelasyon analizleri, aleksitimi seviyesinin, kaygı seviyesi, sürekli kaygı seviyesi, duygu düzenleme güçlüğü, DDGÖ'nün farkındalık, açıklık, kabul etmeme, stratejiler, dürtü, amaçlar alt ölçekleri ile pozitif yönde anlamlı; AOÖ'nin birlik beraberlik alt ölçeği ile negatif yönde anlamlı olduğunu göstermiştir. Çoklu regresyon analizine göre, yüzme sporu yapanlarda DDGÖ'nün açıklık ve stratejiler alt ölçekleri aleksitimi seviyesini yordarken; yüzme sporu yapmayanlarda DDGÖ'nün açıklık, kabul etmeme, dürtü alt ölçekleri, sürekli kaygı ve AOÖ'nün birlik-beraberlik alt ölçeği aleksitimi seviyesini yordamaktadır. Yüzme sporu yapmayan örneklemde yüzme sporu yapan örnekleme oranla aleksitimi seviyesini yordayan alt ölçeklerin fazla olduğu, dolayısıyla yüzme sporu yapmanın aleksitimik özellikler, duygu düzenleme güçlüğü ve kaygı gibi psikolojik süreçlerde olumlu işlevi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate alexihymia and anxiety level, difficulties in emotion regulation and family environment characteristics of swimmers. Another aim of this study is to compare youth who are swimmers and who are not, based on level of alexithymia, level of anxiety, difficulties in emotion regulation and family environment characteristics. Within the scope of this study, the scales are about alexithymia, state-trait anxiety, difficulties in emotion regulation and family environment were used. The participants were 161 youth who are swimmers and 153 youth who are not. The results show that there is significant difference between swimmers and not based on level of alexithymia, difficulty of identify and describing feelings subscales of TAS-20, difficulty in emotion regulation, awareness, clarity, and goals, subscales of DERS; swimmers have lower scores depend on these variables. According to correlation analysis, although there are positive and significant correlations between level of alexithymia and anxiety level, trait anxiety, difficulty in emotion regulation, all subscales of DERS; there is negative and significant correlation between alexithymia level and cohesion subscale of FES. Depend on multiple regression analysis, despite the fact that clarity and strategies subscales of DERS predict level of alexithymia for swimmers; clarity, nonacceptance, impulse subscales of DERS, trait anxiety and cohesion subscale of FES predict level of alexithymia for not be swimmers. There are more predictor subcscales for not be swimmers. It can be said that swimming plays a role positively for psychological processes like alexithymia, difficulties in emotion regulation and anxiety.