Numerical investigation of flow characteristics over stepped spillways
Basamaklı dolusavaklar üzerinde oluşan akım karakteristiklerinin sayısal araştırılması
  1. Tez No: 645156
  2. Yazar: AHMED HUSSEIN MAHMOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hesaplamalı akışkanlar dinamiği, farklı hidrolik problemlerini incelemenin gerçek yollarından biridir, çünkü maliyetten tasarruf eder ve belli bir sürede güvenilir sonuçlar alır. Akışın olduğu tüm alanlar için akış hızı, sıcaklık, yoğunluk ve kimyasal konsantrasyonlar gibi farklı akışkan akış problemlerini çözmek için kullanılır. Bu çalışma, eğim değişikliklerinin hava içeriği, hız dağılımı ve basamaklı dolusavak boyunca dinamik basınç dağılımı gibi akış özellikleri üzerindeki etkisinin simülasyonunu incelemektedir. Sayısal modelden elde edilen sonuçlar Mirza (2016) tarafından yapılan deneysel çalışma ile karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalar Ecole Polytechnique Fédérale de Lozan (EPFL) İsviçre'nin Hidrolik Yapım Laboratuarında (LCH) Mirza (2016) tarafından yapılmıştır. Hava konsantrasyonu ve hız dağılım profilleri, su yüzeyine kadar sahte direğe dik olarak ölçülürken, dökülmenin yatay basamak yüzünde dinamik basınçlar hesaplandı. Basamaklı dolusakını iki modeli, her model için farklı deşarjlarla simüle edildi. Deneysel modelde gerçek akış türbülanslı olduğu için, sayısal modellemede Renormalized Group (RNG) türbülans modeli seçilmiştir. Sayısal sonuçlar ve gözlemlenen veriler arasında iyi bir anlaşma sağlandı.
Özet (Çeviri)
Computational Fluid Dynamics (CFD) is one of the actual ways to study different hydraulic problems because it saves cost and getting reliable results in record time. It is used to solve different fluid flow problems such as flow velocity, temperature, density and chemical concentrations for any area in which there is flow. This study investigates the simulation of the influence of slope changes on flow characteristics such as air entrainment, velocity distribution and dynamic pressures distribution over the stepped spillway. The results from the numerical model were compared with the experimental study done by Mirza (2016). The experimental works were assembled at the Laboratory of Hydraulic Constructions (LCH) of the Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) Switzerland by Mirza (2016). Air concentration and velocity distribution profiles were measured perpendicular to the pseudo-bottom up to the water surface while the dynamic pressures calculated on the horizontal step face of the spillway. The two models of the stepped spillway with different discharge for each model was simulated. Since the actual flow is turbulent in the experimental model, the Renormalized Group (RNG) turbulence model was chosen in the numerical modeling. A good agreement was achieved between the numerical results and the observed data.