The impact of natural gas on health care utilization
Türkiye'de doğal gazın sağlık hizmetleri kullanımına etkisi
- Tez No: 645155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Türkiye'de doğalgazın kademeli olarak yaygınlaşmasının ve doğalgazın ısıtma ve pişirme amaçlı kullanılan kömürü ikame etmesinin oluşturduğu yarı-deneysel ortamda araştırma yapmaktadır. Sabit etkiler regresyonu (fixed effects regression) ve eğilim skoru eşleştirmesi (propensity score matching) kullanılarak doğal gazın 2012-2018 yılları arasında morbidite üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Sabit etkiler modeli sonuçlarına göre, bir il doğal gaz boru hatlarına erişim elde ettiği takdirde kişi başına düşen aile sağlığı merkezine başvurular yüzde 0,4 azalmakta ve doğal gaz kullanımındaki yüzde 0,1'lik artış kişi başına düşen aile sağlığı merkezine başvurularını yüzde 1,6 düşürmektedir. Eğilim skoru eşleştirmesi sonuçlarına göre, doğal gazın yoğun olarak kullanıldığı iller doğalgazın neredeyse hiç kullanılmadığı illerle karşılaştırıldığında, bu illerde kişi başı aile sağlığı merkezine başvuruların yüzde 16 daha az olduğu görülmektedir. Bu tez, gelişmekte olan ülkelere örnek teşkil edebilecek bir çalışma olduğundan oldukça önemlidir. Tez daha modern ve temiz bir enerji kaynağına geçmenin etkilerine genellenebilir kanıtlar sunmakta, bu değişim büyük ölçekli yatırım kararı gerektirdiğinden sonuçlarının geçerliliği önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores a quasi-experiment of gradual expansion of natural gas across the country that substituted coal in heating and cooking purposes. The impact of natural gas on morbidity between 2012 and 2018 is analyzed by using fixed effects regression and further by propensity score matching. The Family Physician Centers were effective after 2012 and they are easily available to the population, thus the time span of the thesis starts from 2012. The fixed effects results suggest a small decrease in the per capita visits to FPCs if a province gets access to natural gas pipelines and a 16 percent decrease in the FPCs visits with a one-unit increase in natural gas utilization. That is if the number of subscribers per population increases by 0.1, visits to FPCs decrease by 1.6 percent. Since fixed effects method is highly constrained, the thesis also makes use of a weaker method that does not account for time variation: propensity score matching. The results suggest that the intense adoption of natural gas in provinces decreases per capita FPC visits by 16 percent compared to the provinces where natural gas adoption is hardly ever existent. The thesis could be studied as an example for developing countries as it provides generalized evidence on the impact of switching to a modern and cleaner energy resource that requires a large-scale investment.