Monomer ve çözelti ortamlarındaki fizikokimyasal özelliklerin polimerleşmeye etkisi
- Tez No: 6452
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, farklı reaktivitelerde polimerleşme gösteren beş monomerin, ilk aşamada kuantum kimyası yöntemleriyle ayrıntılı analizleri gerçekleştirilmiştir. Mo nomer olarak birbirinin izomeri olan fümarik asit ve maleik asit: (deneysel işlemlere maleik ahidrit olarak sokulmuştur.) seçilmiştir..Diğer monomerler vinilasetat, bütilak rilat ve sti rendir. Fümarik asit ve maleik anhidritin suda, diğer moleküllerin ise etil alkolde ye terli ölçüde çözünmeleri gözönüne alınarak,' değişik konsantrasyonlarda çözeltileri ha zırlanmıştır. Bu çözeltilerde ortaya çıkan zayıf enerjili fiziksel bağların, varlığı, üç temel fizikokimyasal yöntem durumundaki yoğunluk, viskozite ve kırma indisi ölçümle riyle gerçekleştirilmiştir. Etkileşimlerin değişimi, her monomer çözelti için sıcaklık ve konsantrasyonun fonksiyonu olarak belirlenmiş ye fizikokimyasal büyüklüklerin regres yon ifadeleri türetilmiştir. Monomer çözeltilerdeki etkileşimlerin varlığı ayrıca I.R. ve U.V + görünür bölgedeki spektrofotometrik ölçümlerle; de incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında, vinilasetat, bütilakrilat ve stiren monomerlerinin gerek kendi molekülleri ile gerekse fümarik asit ve maleik anhidrit monomerleriyle, değişik fiziksel koşullardaki polimerleşme hızları kıyaslanmıştır. Ortaya çıkan polimer- lerin mol tartıları osmometrik yöntemle belirlenmiştir. Monomerlerin molekülsel yapı larıyla, polimerleşme özellikleri arasındaki bağımlılık deneysel ve teorik bulgular yar dımıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, five monomers having polymerisation properties at different re activities have been investigated theoretically by quantum chemical methods. Fumarîc acid and maleic acid (used as maleic anhydride experimentally) monomers which were isomers of each other were choosen to study. Other i monomers were vinylacetate, buthylacrylate and styrene. Fuman'c acid and maleic anhydrite are water soluble wheras the other mono mers are soluble in ethanol. Their solutions with different concentrations were prepa red. The density, viscosity and refractive indices measurements have shown the existen ce of low energetic physical bonds in solutions. The. variation of interactions for every monomer solutions was studied as a function of temperature arid Concentration, then the regression expressions of physicochemical, quantities were derived. Additionly, the interactions, in the monomer solutions were discussed with the aid of infrared and UV-visible spectrofotometric measurements. At the end of the study, the polymerisation rates of vinlyacetate, styrene and buthylacrylate monomers, among themselves and also maleic anhydride and fumaric acid, were compared in different physical conditions. The molecular weights of the formed polymers were determined by osmometric method. The relation of molecular structures of monomers with the polymerisation properties was studied with the aid of experimental and theoretical data.