Krylov subspace methods for algebraic equation systems
Cebirsel denklem sistemleri için Krylov alt uzay yöntemleri
  1. Tez No: 645218
  2. Yazar: HATİCE SAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı cebirsel denklem sistemlerini karşılaştırmak için kullanılan Krylov altuzay yöntemlerini kıyaslayarak tartışmaktır. Krylov yöntemlerinin önemli olmasının nedeni, çeşitli problemlerde karşılaşılan büyük bir sistem için uygun şekilde kullanılabilmeleridir. Krylov altuzay yöntemleri, büyük ölçekli seyrek matris denklemlerinin iterasyonunun önemli bir kısmı olan iteratif yöntemler sınıfını temsil eder. Buradaki en önemli konu, çeşitli alanlarda kullanılan büyük ve seyrek veri matrislerinin tersini göz önüne almaktır, çünkü bu matrislerin tersini bulmak hesaplama maliyetleri açısından her zaman mümkün olmayabilir. Büyük ve kötü-koşullu olmaya meyilli matrislerin tersine çevrilmesi için yüksek verim elde etmek amacıyla çeşitli yöntemlerin geliştirilmesi ve hızlandırılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Krylov yöntemleriyle üretilen sonuçlar, rakip yöntemlerin sonuçları ile karşılaştırılmış ve Krylov altuzay yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları açıklayıcı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to discuss Krylov subspace methods used to analyze algebraic equation systems in a comparative way. The reason why the Krylov methods are important is as they can be properly used for a large system encountered in different problems. Krylov subspace methods represent a section of iterative methods that play a significant role in the iteration of large-scale sparse matrix equations. The most significant issue here is to consider the inverse of the large and sparse data matrices used in various fields, because it may not always be possible in terms of computation costs to find the inverse of those matrices. Alternative methods need to be improved and accelerated to achieve high efficiency to find inverses of large and prone to be ill-conditioned matrices. In this study, the results produced by Krylov methods have been compared with the results of rival methods and the advantages and disadvantages of the Krylov subspace methods have illustratively been discussed.