Development of a maturity framework for lean construction
Yalın inşaat için olgunluk çerçevesi geliştirilmesi
- Tez No: 645217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ALADAG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnşaat sektörü iş tekrarı, çakışmalar ve mükerrer yapılan işler gibi zaman alıcı aktiviteler sebebiyle ortaya çıkan verimlilik sorunlarını iyileştirmeye çalışmaktadır. Yalın düşünce inşaat sektörüne tüm yapı yaşam döngüsündeki mükemmeli yakalama açısından önemli etkileri olmuştur. Yalın inşaat israfı azaltma ve inşaat süreçlerine değer katması gibi faydaları sebebiyle önemli bir alan haline gelmiştir. Ancak yalın düşüncesinin inşaat sektörüne adapte olması yolunda bazı zorluklarla karşılaşılmıştır. Yalın düşünce metodolojisinin karmaşıklığı, firma organizasyonunda gerektirdiği büyük değişiklikler ve geçiş süreçlerindeki rehber yetersizliği bu sorunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu tez yalın düşüncenin uygunlanmasına imkan veren süreçlerin tanımlandığı ve tüm yapı süreçlerinin dahil edildiği bir sistem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Detaylı literatür taraması ardından sunulmuş olan sistem her seviyenin karakteristik özelliklerini ve değer odaklı proje yönetim konseptleri arasındaki bağlantıyı açıklamaktadır. Gelişim süreçlerinin varsayımsal açıklamalarını içeren bu sistem beş seviye içermektedir. Seviye 0-Geleneksel İnşaat, Seviye 1-Yalın İnşaat Seviye 2- Yalın İnşaat ve Değer Mühendisliği, Seviye 3- Yalın İnşaat, Değer Mühendisliği ve Yapı Bilgi Modellemesi ve Seviye 4- Yalın İnşaat, Değer Mühendisliği, Yapı Bilgi Modellemesi ve Büyük Veri Analitiği. Bu tezdeki bulguların yalın konseptinin anlaşılması ve uygulanılmasına yararlı olacağı amaçlanmaktadır. Bu model ile değer odaklı proje yönetimi metodolojileri ve süreçleriyle değer yaratmak amacıyla gelecekteki çalışmalar için yalın kavramın uygulanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction industry has been endeavored to enhance productivity problems that cause by time-consuming activities such as rework, clashes, errors, and overlapping. Lean thinking has a major impact on the construction industry in terms of achieving perfection in the whole building life cycle. Lean construction became a considerable area because of its benefits in minimizing wastes and increasing value for construction processes. However, the adaptation of lean thinking in the construction industry encountered several challenges such as complexity of methodology, change requirements in company organization, lack of guidance for the process, etc. This thesis aims to develop a framework by defining processes that enable to implement lean methodology while including the whole building lifecycle. Based on a comprehensive literature review, the proposed framework will provide a broad explanation for the characteristics of each level and logical relationships between value-oriented project management concepts. There are five levels were identified in the maturity framework; Level 0- Traditional Construction, Level 1-Lean Construction, Level 2-Lean Construction, and Value Engineering, Level 3-Lean Construction, Value Engineering, and Building Information Modeling, and Level 4-Lean Construction, Value Engineering, Building Information Modeling, and Data Analytics. The findings of the study will be helpful to increase the comprehensibility and implementation of the lean concept for future studies to create value with value-oriented project management methodologies and processes.