Homogeneous two-phase flow model applications on a standard wind rose designed for the case of single-phase air flow
Tek fazlı hava akışı durumu için tasarlanan standart bir rüzgar gülüne iki-fazlı homojen akış modellemesi uygulamaları
- Tez No: 645223
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sıcaklık ve nem, rüzgar enerjisini etkileyen önemli iklim değişkenleridir. Temiz enerji ile ilgili araştırmaların geliştirilmesi ve artırılması ve yoğunluk dalgalanmasının bir sonucu olarak türbinin verimliliği üzerindeki hava değişikliklerinin etkisinin bulunması için acil bir ihtiyaç vardır. Bu değişiklikleri bulmak için iki fazlı akış homojen modeli kullanılır. Çalışma, hava yoğunluğu üzerindeki etkisiyle sıcaklık, nem ve basınç gibi atmosferik koşulların rüzgardaki kinetik enerji üzerindeki etkisini analiz etmekte ve bu koşullardan kaynaklanan değişim oranını bulmaktadır. Hava kuru ve hava nemli olduğunda bu enerjinin artması veya azalması türbinin performansını olumlu veya olumsuz etkileyecektir. Bu analiz için Vestas 126-3300 KW türbin kullanılmıştır. Ankara Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan hava koşullarının uygulanmasıyla bu analiz için Türkiye'de Mersin ili seçilmiştir ve sıcaklığın değiştiği 2017 yılı boyunca her ay için her saat ve her gün için doğru ve detaylı kararlaştırılmıştır. 0 ila 35 Santigrat derece ve yüzde 15 ila 99 nem ve ayrıca 966915,417 ila 102590 Pa hava basıncı.
Özet (Çeviri)
The temperature and humidity are important climatic variables that effect on wind power. There is an urgent need to develop and increase research on clean energy and find the impact of weather changes, on the turbine's efficiency as a result of density fluctuate. A two-phase flow homogeneous model is used to find these changes. The study analyses the effect of atmospheric conditions, including temperature, humidity, and pressure on kinetic energy in the wind through its effect on air density and finds the rate of change resulting from these conditions. When the air is dry and when the air is humid so the increase or decrease of this energy will affect positively or negatively on the performance of the turbine. The Vestas 126-3300 KW turbine is used for this analysis. The city of Mersin was selected in Turkey for this analysis through the application of air conditions obtained from the General Directorate of Meteorology in Ankara and resolve For accurate and detailed for each hour and each day for each month throughout the year 2017, where the temperature varies from 0 to 35 degrees Celsius and humidity of 15 to 99 percent, as well as air pressure from 966915.417 to 102590 Pa.