Kitap okuma etkinliklerinin okuma alışkanlığına yönelik tutuma etkisi
The effect of book reading activities to attitude of the reading habit
- Tez No: 645238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Okuma, yazının bulunmasıyla insan hayatında işlevsellik kazanmış; sosyal, kültürel, siyasal ve teknolojik alanlarda meydana gelen gelişmelerle önemli bir gereklilik görülmüş, günümüzde ise insan ve toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Günümüzde okumanın eylemsel boyutu hemen hemen herkes için geçerliyken, bir alışkanlık veya yaşam tarzı haline dönüşmesi, ayırt edici özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, eğitim kurumlarının eğitilenlere en önemli katkısı, okuma alışkanlığına karşı olumlu bir tutum ve bunun sonucunda okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu çalışmada, öğrencilerin kitap okuma alışkanlığına yönelik tutumlarına olumlu yönde katkıda bulunmak amacıyla; günlük kitap okuma dersi, ödüllü kitap okuma yarışmaları ve“Biz Bu Ay Ne Okuyoruz? Uygulaması”etkinlikleri yapılmıştır. Bu etkinlikler 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı Ekim-Haziran ayları arasında uygulanmış, uygulama öncesinde öntest ve sonrasında da sontest uygulanmıştır. Çalışma tek gruplu yarı deneysel desenli araştırma yöntemine göre yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı meslek yüksekokulunda eğitim gören bütün öğrenciler oluşturmaktadır.“Rastlantısal örneklem”yöntemine göre belirlenen örneklemini ise birinci sınıf düzeyinde 50, ikinci sınıf düzeyinde 54 öğrenci olmak üzere toplam 104 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, geçerliği ve güvenirliği önceden saptanmış“Kitap Okuma Alışkanlığına Yönelik Tutum Ölçeği”(Gömleksiz, 2004a) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney sürecinde uygulanan kitap okuma etkinliklerinin öğrencilerin kitap okuma alışkanlığına yönelik tutumlarını anlamlı ve olumlu olarak etkilediği (bağımlı iki örnek t-Testi sonuçlarına göre öğrencilerin öntest puan ortalamaları: 107.00 sontest puan ortalamaları: 129,92) sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine yönelik şu sonuçlara ulaşılmıştır: Hem birinci sınıflara hem ikinci sınıflara ait ilktest ve son sontest sonuçları arasında anlamlı ve olumlu bir fark olduğu belirlenmiştir. Uygulama öncesi birinci sınıf ile ikinci sınıf öğrencilerin kitap okuma alışkanlığına yönelik tutumları karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı bir fark belirlenememiştir. Uygulama sonrası birinci sınıf ile ikinci sınıf öğrencilerin kitap okuma alışkanlığına yönelik tutumları karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı bir fark belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Reading has gained functionality in human life with the invention of writing; with the social, cultural, political and technological developments reading has been seen a significant necessity, nowadays, it has become one of the indispensable elements of human and social life. Today, while the operational dimension of reading applies to almost everyone, it becomes a habit or lifestyle, and it is a distinctive feature. In this context, the most important contribution of the educational institutions to the educated is to gain a positive attitude towards the reading and the habit of reading. In this study, in order to contribute positively to students' attitudes towards reading, an application that includes daily reading lectures, award-winning book reading competitions and an activity called ''What are we reading this month?'' has been created. This syllabus was implemented between January and August 2017-2018 academic year. Pre - test and post - test was applied before and after the curriculum. The study was conducted according to a single group quasi-experimental design method. The universe of the study has consisted of all students studying at vocational high school. The sample that has been determined according to the random sample method has consisted of 50 students in the first grade level and 54 students in the second grade level and they are 104 students in total. In the study, its validity and reliability were predetermined and“Attitude Toward Reading Habits Scale”(Gömleksiz, 2004a) was used. As a result of the research, it was concluded that the book reading activities applied in the experimental process affected students' attitudes towards reading habits in a significant and positive way (pre-test mean scores of students: 107.00 posttest mean scores: 129,92).The following results were reached for the sub-problems of the research: It was determined that there was a significant and positive difference between pre-test and post-test for both first grade level students and second grade level students. When the attitudes of the first grade and second grade students towards the reading habits were compared before the application, no significant difference could be determined between them. When the first class and second grade students' attitudes towards reading habits were compared after the application, a significant difference could not be determined between them, either.