Hydrolysis of bioactive peptides from bulgur waste
Bulgur atıklarından biyoaktif peptitlerin hidrolizi
  1. Tez No: 645261
  2. Yazar: HEMA ASO RASHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT, PROF. DR. Çiğdem AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bulgur, buğdaydan özellikle Triticum durum çeşidinden elde edilen, yenmeye hazır veya yarı hazır tahıl ürünlerinden biridir. Elde edilen bulgur artıkları hayvancılık için değerlendirilirken, bu atıklar bazı gıda bileşenleri yönünden oldukça zengindir. Protein, bulgurun atıklarda kalabilen ana bileşenlerinden biridir. Bu çalışma, bulgur atığı örneklerinden protein ekstrakte etmek, hidrolize ederek biyoaktif peptitler elde etmek ve oksidasyon stresine, mikrobiyal inhibisyona ve hipertansiyon kontrolüne karşı aktivitelerini belirlemek için yapılmıştır. Bulgur atıklarından protein ekstraksiyonundan sonra numuneler, 360 dakika boyunca uygun inkübasyon koşullarında dört farklı enzimle, pepsin, tripsin, kimotripsin ve proteaz, hidrolize edildi. Bu çalışmada yapılan analizler, hidrolliz derecesi, antimikrobiyal aktvite, antihipertansif aktivite, protein, yağ, kül ve nem içeriğinin belirlenmesidir. Konsantrasyon, zaman ve çeşitli enzim türlerinin her aktivite üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Alkali işlemlerle ekstrakte edilen protein içeriği Kjeldahl yöntemi ile % 2.84 (yaş baz) olarak belirlerdi. Hidroliz derecesi, antioksidan aktivite, antimikrobiyal aktivite ve antihipertansif aktivite inkübasyon koşullarında artma veya azalma eğilimi göstermiştir. Bu çalışma, protein içeriğinin alkali süreçlerle ekstrakte edilmesini ve dört farklı enzimle hidrolizini ve bulgur atığı örneklerindeki erişilebilir biyoaktif peptitlerin antioksidan, antimikrobiyal ve antihipertansif aktivitesini göstermiştir
Özet (Çeviri)
Bulgur is one of the ready or semi-ready to eat cereals produced from wheat specifically Triticum durum variety. Residue of bulgur from manufactures are useless while, these wastes rich in some food components. Protein is one of the main components of bulgur that may remain in the wastes. This study was carried out to extract bioactive peptides from the bulgur waste samples and indicate the activity against oxidation stress, microbial inhibition and hypertension control. The analysis made in this study were determination of protein, fat, ash and moisture content, extracting protein from the bulgur wastes, the samples hydrolyses by four diverse enzymes including pepsin, trypsin, chymotrypsin and protease in a suitable incubation conditions for entire 360 minutes. Effect of concentration, time and different types of enzyme has been investigated on each activity. The extracted protein content by alkaline processes was determined as 2.84% (w.b) by kjeldahl method. The hydrolysis rate, antioxidant activity, antimicrobial activity and antihypertensive activity show either an increases or decreases according to the incubation conditions. This study illustrate the extracting of protein content by alkaline processes and hydrolysis by four diverse enzymes and proofing the anti-oxidant, antimicrobial and antihypertensive activity of the accessible bioactive peptides in the bulgur waste samples.