'Fikirler' dergisinde yayınlanan çağdaş eğitim sistemleri üzerine görüşler ve düşünceler (1929-1936)
The opinions and thoughts on contemporary educational systems published in the magazin 'Fikirler' (1929-1936)
  1. Tez No: 645260
  2. Yazar: SEÇİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eğitim ve öğrenme faaliyeti insanın varoluş amacını kavramasında çok önemli bir role sahiptir. Toplumların ve devletlerin varlıkları da ancak onları geleceğe taşıyabilecek eğitim sistemleri ile mümkündür. Bu bağlamda Osmanlı Devleti'nin geri kalma nedenleri arasında geleneksel eğitim sistemi görüldüğü için bu sahada yoğun bir yenileşme çabasına girilmiştir. Osmanlı Devleti'nde Tanzimat'tan itibaren eğitim alanında önemli reformlar gerçekleştirilmiştir. Ancak yapılan reformlar yeterli olmamıştır. Cumhuriyetin ilanının ardından önemli değişimler yaşanmıştır. Bu nokta da modern ulus devlet inşası amacıyla yürütülen dönüşüm hareketinin en önemli alanlarından birisi de eğitim hayatı olmuştur. Millilik ve laiklik ekseninde gerçekleşen bu dönüşüm sürecinde, modern bir toplumun, modern eğitim sistemleri ile inşa edilebileceğini düşünen cumhuriyet kadroları Batı'da eğitim alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmişlerdir. Nitekim İzmir'de yayın hayatına atılan Fikirler dergisi bu bağlamda genç cumhuriyeti inşa sürecinde çağdaş eğitim sistemlerinin tanıtılmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Dergide yayınlanan makaleler ve çeviri yazılar aracılığıyla dünyada uygulanmakta olan çağdaş eğitim sistemleri eğitim kadrolarına tanıtılmaya, gelişmelerden haberdar kılınmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, Fikirler dergisinde yayınlanan çağdaş eğitim sistemleri üzerine yapılan değerlendirmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education and learning activities play a very important role in understanding the purpose of human existence. The existence of societies and states is only possible through the education systems that can carry them to the future. In this context, because of the traditional education system among the reasons of the Ottoman Empire's retreat, an intensive reforming effort has been made in this field. Since the Tanzimat period, important reforms were made in the field of education in the Ottoman Empire. However, the reforms were not sufficient. After the proclamation of the Republic, significant changes took place. At this point, education life has been one of the most important areas of the transformation movement carried out for modern nation-state construction. In this process of transformation, which took place on the axis of nationalism and secularism, republican cadres who thought that a modern society could be constructed with modern education systems followed the developments in the field of education in the West. The Fikirler magazine, which was put into publication in Izmir in this context, played a significant role in the introduction of modern education systems in the process of building the young republic. Modern education systems that are being applied in the world through articles published in the journal and translation articles have been introduced to the education staff and made aware of the developments. Evaluations on contemporary education systems published in the Fikirler magazine are examined in this study.