Bağlamdan anlam çıkarma yöntemiyle kelime öğretiminin kelime dağarcığını geliştirmeye etkisi
Teaching vocabulary with guessing meaning from the context
- Tez No: 645266
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce bir metinde bağlamdan çıkarım yapma yöntemi ile kelime öğrenmenin 7. Sınıf öğrencilerinin kelime dağarcığını geliştirmesine etkisi olup olmadığını ve öğrencilerin bu yöntem hakkındaki düşüncelerini araştırmaktır. Diğer bir deyişle, öğrencilerin kelimeyi öğrenirken geleneksel yöntemle kelimenin direk Türkçe karşılığını yazarak ezberleme çabasına alternatif olarak, kelimeyi bir okuma parçası içinde bu metinin bağlamından anlam çıkararak kelimenin anlamını öğrenme yöntemini kullanmanın, kelime öğretimine etkisini araştırmaktır. Çalışmada karma araştırma modeli benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılı bir devlet okulu 7. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma 15 kişilik deney ve 12 kişilik kontrol grubuna uygulanmıştır. Deney grubuna belirlenen 50 kelime bir bağlam içinde öğretilirken kontrol grubuna geleneksel yöntem yani kelimenin Türkçe karşılığıyla listeleme yöntemi ile öğretilmiştir. Belirlenen kelimelerden oluşan öntest, sontest ve kalıcılık testi ile veriler toplanmış ve SPSS for 22.0 programı ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Man Whitney-U testi kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümler arasındaki farklılaşma durumu Friedman ve Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre iki grup arasında belirgin bir fark bulunamamış ancak deney grubunun kelime öğrenme sürecindeki ani artış, kontrol grubunun öğrenme hızına göre süreci hızlandırdığını göstermiştir. Öğrencilerin yöntem hakkındaki düşüncelerini öğrenmek amacıyla uygulama öğretiminden önce ve sonra uygulanan açık uçlu anket sonuçlarına göre öğrenciler metin içindeki bilinmeyen kelimenin anlamını öğrenmek için çoğunlukla sözlük sonra kelime defteri kullanmakta ve gerektirdiğinde öğretmenine danışmaktadır. Yöntemi zor bulup sözlükten kelimenin anlamına öğrenmenin çok daha pratik olduğunu dile getirmelerine rağmen; yöntemin öğretici ve kalıcı olduğunu ayrıca kolay hatırlatmaya olumlu katkı sağladığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate if learning vocabulary with guessing from the context has an effect on 7th grade students or not and to learn about the thought about this strategy. On the other hand, it aims the effect of learning vocabulary from the context in texts instead of using dictionaries as a traditional way. In this study miexed methods research design was used. The study was conducted in 2018-2019 education and teaching autumn term year. The working group (15 for experimental group and 12 for control group) consists of the students continuing 7th grade. 50 words were taught in context for the control group, but the same words were taught with the vocabulary lists including Turkish equivalents. The experiment was implemented for 5 weeks. Data was collected with Achievement Test including the words learnt during the process and Open-ended Question Surveys to learn about the thoughts of students for this strategy. The same Achievement Test was used as pre-test, post-test and retention test. The collected data was analyzed via SPSS for 22.0 statistical packet program. In data analysis, Man Whitney-U, Friedman and Wilcoxon were used. A significant difference was not found between post achievement test scores of experimental and control groups in favor of experimental group. However, experimental group learnt fast compared to the control group. Also, there was no significant difference between retention test scores of them. Both group had similar results. According to the surveys, students mostly use dictionaries, then word notebook and consult the teacher for unknown words. Although some of the students stated this strategy as useful and permanent way, the others found it difficult and hard to use.