Türkiye'de yatırım teşviklerinin bölgesel yakınsama üzerindeki etkisi
The effects of investment incentives on regional convergence in Turkey
  1. Tez No: 645277
  2. Yazar: MISRA MERVE KARAÇUKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÖZLEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İktisat politikalarının temel amaçlarından birisi de sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve istikrarı sağlamaktır. Ülkeler, büyüme hedeflerine yönelirken, bölgesel gelişmişlik farklılıkları ortaya çıkabilmektedir. Bölgesel iktisadi eşitsizlikler ise hem sosyal hem çevresel hem de ekonomik sorunları beraberinde getirmektedir. İktisadi büyüme teorileri içerisinde, gelir farklılıklarının zamanla azalacağı ve gelişmişlik düzeylerinin kendiliğinden eşitleneceğine dair görüşler bulunmaktadır. Ancak, bu sürecin kendiliğinden otomatik bir süreç olmadığı, hükümet müdahaleleri ile desteklenmesi gerektiği görülmektedir. Bu nedenle yatırımları teşvik eden ve özendiren uygulamalar son derece önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'de 81 il için yakınsama teorilerinin test edilmesi ve teşvik politikalarının etkinliğinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, araştırma sorusuna konu olan dönemde yakınsama olgusu mevcuttur. Ayrıca gerek teşvikler yoluyla olsun gerekse yatırımlar yoluyla olsun, devletin bu yönde politikaları eşitsizliklerin giderilmesinde önemli unsurlardır.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of economic policies is to maintain economic stability and economic growth. Regional development disparities can ocur when the countries implement policies for economic growth. Regional economic inequalities may bring out social, environmental as well as economic problems. There are some views within economic growth theories that income differences will decrease by time and development levels of the regions will be equal automatically. However, it has been proven that this process is not automatic and should be supported by government interventions. Therefore, policies to incentivize investments are crucial in this process. In this study, we aim to test the convergence theories and the effectiveness incentive policies for 81 cities in Turkey. According to our findings, the convergence hypothesis is valid for the period subject to our analysis. Furthermore, the state interventions and policies in terms of incentives and public investments are important tools to eliminate regional inequalities.