STEM uygulamaları ile zenginleştirilmiş 7E Öğrenme Modeli'nin 5. sınıf öğrencilerinin bilişsel süreç becerilerine etkisi
The effect of 7E Learning Model enriched with STEM applications on the cognitive process skills of 5th grade students
- Tez No: 645278
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu araştırmanın amacı STEM uygulamaları ile zenginleştirilmiş 7E Öğrenme Modeli'nin 5. sınıf öğrencilerinin ''Elektrik Devre Elemanları'' ünitesine yönelik başarılarını, üst ve alt düzey düşünme becerileri basamaklarındaki başarılarını, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin (YBT) bilişsel süreç boyutunun her bir basamağındaki başarılarını ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığına etkisini tespit etmektir. Araştırmanın deneysel deseni, ön test-son test-kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Araştırmanın örneklemi, bir devlet okulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu 22, kontrol grubu 18 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilmiş açık uçlu ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan Başarı Testi (BT) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Başarı testi hem deney hem de kontrol grubuna ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Beş hafta süreyle deney grubunda STEM uygulamaları ile zenginleştirilmiş 7E Öğrenme Modeli temelli öğretim, kontrol grubunda ise 7E Öğrenme Modeli temelli öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nihayetinde ulaşılan verilerin analizi için parametrik ve nonparametrik testler uygulanmıştır. Başarı testinden elde edilen verilerin analizinde deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin başarı puanları, alt ve üst düzey düşünme becerilerindeki başarı puanları benzer artmıştır. Her iki öğretim arasında işaret edilen değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. YBT'nin bilişsel süreç becerilerinden Hatırlama ve Anlama basamağı için kalıcılık test aşamasında deney ve kontrol grupları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmiştir. Deney grubunda gerçekleştirilen öğretim, kontrol grubunda gerçekleştirilen öğretime göre öğrencilerin bilişsel süreç becerilerinden Hatırlama ve Anlama basamaklarının hatırlanmasında daha etkili olduğu belirlenmiştir. YBT'nin bilişsel süreç becerilerinden Uygulama, Çözümleme, Değerlendirme ve Yaratma basamağı için son test ve kalıcılık test aşamalarında deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Hem deney hem de kontrol grubunda gerçekleştirilen öğretimin öğrencilerin bilişsel süreç becerilerinden Uygulama, Çözümleme, Değerlendirme ve Yaratma basamaklarının gelişiminde benzer etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the success of the 5th grade students of the 7E Learning Model enriched with STEM applications towards the ''Electrical Circuit Elements'' unit, their success in higher and lower-order level thinking skills, their success in each category of the cognitive process dimension of the Revised Bloom Taxonomy (RBT) and the effect on the learnt knowledge's retention. 5th grade students studying at a public school was the sample of the study. The experimental design of the study is a quasi-experimental design with pretest-posttest control groups. The experimental group consists of 22 students and the control group consists of 18 students. In the research, the achievement test consisting of open-ended and multiple-choice questions developed by the researcher was used as a data collection tool. Achievement Test (AT) was applied to both experimental and control groups as pre-test, post-test and retention test. For five weeks, 7E Learning Model based teaching enriched with STEM applications was carried out in the experimental group and 7E Learning Model based teaching was carried out in the control group. Parametric and nonparametric tests were applied to analyze the data obtained at the end of the study. In the analysis of the data obtained from the achievement test, the success scores of the students in the experimental and control groups and their success scores in lower and higher order level thinking skills increased similarly. It was determined that there was no statistically significant difference in the variables pointed out between both teaching. A statistically significant difference in favor of the experimental group was found between the experimental and control groups in the retention test phase for the Remembering and Understanding categories, which is one of the of cognitive process skills of YBT. It was determined that the teaching performed in the experimental group was more effective in retention the category of Remembering and Understanding, one of the cognitive process skills of the students, compared to the teaching in the control group. It was determined that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in the posttest and retention test phases for the Applying, Analyzing, Evaluating and Creating categories of the cognitive process skills of YBT. It was determined that the teaching carried out in both experimental and control groups had a similar effect on the development of the categories of Applying, Analyzing, Evaluating and Creating, which are among the cognitive process skills of the students.