İki farklı yükseltide doğal olarak yetişen Suillus collinitus ilaveli topraklarda karbon mineralizasyonu
Carbon mineralization in soil added Suillus collinitus growing naturally on two different altitudes
- Tez No: 645292
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (160 m) ile Zorkun yaylası Çiftmazı mevkiindeki (800 m) iki farklı yükseltiden örneklenmiş Suillus collinitus (Fr.) Kuntze makromantarı ile toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal analizleri ile mantar ilavesiz ve toprak karbonuna eşdeğer (1/1), bu değerin yarısı (1/2) ve çeyreği (1/4) oranlarda makromantar ilaveli topraklarda karbon mineralizasyonu değerlendirilmiştir. Topraklarda C mineralizasyonu kontrollü koşullarda (28°C, 42 gün) CO2 respirasyon metodu ile belirlenmiştir. Toprakların %kil, %silt, %kum, pH, %CaCO3, %C, %N, C/N, %K ve %Mg içerikleri yükseltiler arasında anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and chemical analysis of soil samples and and carbon mineralization in the soil with macrofungi additions in the ratio of half (1/2) and quarter (1/4) of this value and equivalent to soil carbon content (1/1) of Suillus collinitus (Fr.) Kuntze macrofungi and its soils sampled from two different altitudes in Osmaniye Korkut Ata University (160 m) and Zorkun plateau Çiftmazı location (800 m) were evaluated. C mineralization in soils was determined under controlled conditions (28°C, 42 days) by CO2 respiration method. Clay%, silt%, sand%, pH, CaCO3%, C%, N%, C/N ratio, K% and Mg% contents differed significantly between elevations (P 0.05).