Osmaniye'de farklı yükseltilerde yetişen Arbutus andrachne L. ve Cupressus sempervirens L. topraklarında karbon mineralizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of carbon mineralization comparatively in soils of Arbutus andrachne L. and Cupressus sempervirens L. growing on different altitudes of Osmaniye
  1. Tez No: 430223
  2. Yazar: İLAY ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE AKA SAĞLIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye'nin Zorkun yaylasında doğal olarak yetişen Arbutus andrachne L. ve Cupressus sempervirens L.'in iki farklı yükseltideki (250m ve 1000m) dal, yaprak ve toprak örneklerinin C ve N içerikleri (%) belirlenmiş, toprak örneklerinde ayrıca yükselti farkına bağlı olarak karbon mineralizasyonu (28°C, 30 gün) incelenmiştir. Toprakların karbon mineralizasyon CO2 respirasyon yöntemi ile belirlenmiş olup 30 günlük inkübasyon deneyleri sonunda, Arbutus andrachne L.'de 250m ile 1000m'den alınmış toprakları arasında C mineralizasyon değerlerinde istatistiksel fark olmadığı gözlenmiştir (P > 0.05). C mineralizasyonu Cupressus sempervirens L.'de ise Arbutus'tan farklı olarak mikrobiyal aktivitenin 1000m'de toplanan toprak örneğinde daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur (P = 0.001). C mineralizasyon oranları ise 250m'deki Arbutus'un diğer bitki ve yükseltilerdeki topraklardan anlamlı düzeyde yüksektir (P < 0.05). Bu bulgular her iki bitkinin C mineralizasyonunun yükselti farkına bağlı olarak değiştiğini gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined C and N content (%) of the branches, leaves and soil samples of Arbutus andrachne L. and Cupressus sempervirens L. growing naturally on the two different altitude (250m and 1000m) of Zorkun Plateau Osmaniye. Carbon mineralization of the soil samples was also studied for (28 ° C, 30 days) at the same altitude. Carbon mineralization of these soils is determined by CO2 respiration method. There was no significant difference between 250m and 1000m of Arbutus andrachne L. from the point of view of carbon mineralization values (P > 0.05) at the end of 30 day of incubation. In contrast to Arbutus, carbon mineralization value of Cupressus sempervirens L. soil at 1000m was statistically higher than 250m (P = 0.001). Carbon mineralization ratio of Arbutus at 250m was significantly higher than the other plant and elevation soils (P < 0.05). These findings exhibited that C mineralization of both plant might vary depending on the altitude difference.