Karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana) doğal gençleştirme alanlarında yükselti ve bakı faktörlerinin fidan gelişim parametrelerine etkisi
Effects of elevation and aspect factors on seedling growth parameters in natural regeneration areas of black pine (Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana)
  1. Tez No: 938695
  2. Yazar: MÜMİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Anadolu karaçamı (Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana) doğal gençleştirme sahalarında yükselti ve bakının fidan gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mudurnu Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Gökmentepe Mevkii'nde seçilen doğal gençleştirme sahalarında iki farklı yükselti kuşağı (800-1000 m ve 1000-1200 m) ve iki farklı bakı (güneşli ve gölgeli) altında genç karaçam bireylerinin büyüme performansı incelenmiştir. Çalışma kapsamında 360 fidanın morfolojik özellikleri (fidan boyu, kök boğaz çapı ve gürbüzlük indisi) iki yıl boyunca takip edilmiş ve yükselti ile bakının fidan gelişimi üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, düşük rakımlarda ve gölgeli bakılarda yetişen fidanların daha yüksek boy uzunluğuna ve kök boğaz çapına sahip olduğunu göstermiştir. Buna göre, 800 m yükseltide ve gölgeli bakıda yetişen fidanların en yüksek ortalama boy uzunluğuna (2 yaşında 15,03 cm, 3 yaşında 18,12 cm) ve en yüksek kök boğaz çapına (2 yaşında 3,38 mm, 3 yaşında 4,71 mm) sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, gürbüzlük indisi açısından en kaliteli fidanların düşük rakımlı ve gölgeli bakılarda olduğu belirlenmiştir. Varyans analizi sonuçları, yükselti ve bakının fidan gelişimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, karaçam doğal gençleştirme çalışmalarında uygun topografik faktörlerin dikkate alınarak planlama yapılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of elevation and aspect on seedling growth in natural regeneration areas of Anatolian black pine (Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana). The research was carried out in natural regeneration sites selected in Gökmentepe Mevkii, within the boundaries of Mudurnu Forest Enterprise Directorate. The study area included two different elevation zones (800-1000 m and 1000-1200 m) and two different aspects (sunny and shady). A total of 360 seedlings were monitored over two years, and their morphological characteristics, including seedling height, root collar diameter, and sturdiness index, were measured to statistically evaluate the effects of elevation and aspect on seedling development. The results indicated that seedlings growing at lower elevations and in shady aspects exhibited greater height and root collar diameter. Specifically, seedlings at 800 m elevation in shady aspects had the highest average height (15.03 cm at age 2 and 18.12 cm at age 3) and the largest root collar diameter (3.38 mm at age 2 and 4.71 mm at age 3). Moreover, the highest-quality seedlings in terms of sturdiness index were also found at lower elevations and in shady aspects. Variance analysis results revealed that elevation and aspect had statistically significant effects on seedling growth. These findings emphasize the importance of considering topographic factors when planning natural regeneration efforts for black pine forests.