Simmental ırkı düvelerde pubertasın anti-müllerian hormon ile ılışkısı
The relationship between pubertas and anti-müllerianhormon in simmental heifers
- Tez No: 645299
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüksek Lisans Tezi Sunulan tez çalışmasında, Simmental ırkı düvelerde altı aylık yaştan pubertasa kadar serum Anti-müllerian hormon (AMH) seviyesini ölçmek ve ölçülen AMH değeri ile düvelerin gelişim ve pubertas ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla rastgele örnekleme yoluyla seçilen düveler (n=10), altı aylık yaştan itibaren her ay incelenmeye alınmıştır. Grup 1, 6 aylık 10 adet, Simmental ırkı düvelerden oluşmuştur. Daha sonra bu düveler 7 aylık yaşa ulaştıklarında Grup 2, 8 aylık Grup 3, 9 aylık Grup 4, 10 aylık Grup 5, 11 aylık Grup 6 ve 12 aylık olduklarında Grup 7 olarak gruplandırılmıştır. Düvelerin olası pubertasa girdikleri 6 aylık yaştan 12 aylık olana kadar her ay düzenli olarak canlı ağırlık artışları, toraks çevresi, cidago yüksekliği ölçülerek kaydedilmiştir. Aynı zamanda grupları oluşturan bu aylarda ölçümlerin yapıldığı gün vena jugularislerinden AMH ölçümü için antikoagulantsız ve heparinli tüplere kan örneği alınmıştır. Çalışmada, 10 adet simmental ırkı düvelerin 6. ayda hiçbirinin östrüs göstermediği tespit edilmiştir. Çalışma süresince 7. ayda 2, 8. ayda 2, 9. ayda 1, 10. ayda 2, 11. ayda 3 ünün östrüs semptompları gösterdiği kaydedilmiştir. Düveler 12 aylık yaşa ulaştıklarında hepsinin östrüs gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Department of Veterinary Obstetrics and Gynecology, Master Thesis In the presented thesis study, it was aimed to measure the serum anti-mullerian hormone (AMH) level from six months of age to pubertas in Simmental bred heifers and to reveal the relationship between heifers development and pubertas with the measured AMH value. For this purpose, heifers (n = 10) selected randomyl sampling are examined every month from the age of six months. Group 1 consisted of 10, 6-month-old Simmental race heifers. These heifers were then grouped as Group 2 when they reached the age of 7 months, Group 3 when they were 8 months old, Group 4 when they were 9 months old, Group 5 when they were 10 months old, Group 6 when they were 11 months old, and Group 7 when they were 12 months old. The heights of the heifers into the puberty were recorded by measuring the body weight, heart-girth circumference and hip height regularly every month from 6 months to 12 months of age. At the same time, blood samples were taken from vena jugularis and heparinized tubes from the vena jugularis on the day of measurements in these months that constitute the groups. In the study, it was found that 10 simmental bred heifers did not show any estrus at the 6th month. It was noted that during the study period, 2 of them were at the 7th month, 2 at the 8th month, 1 at the 9th month, 2 at the 10th month, and 3 of the 1 1 th months showed signs of oestrus. When heifers reached the age of 12 months, all of them were observed to show estrus.