Periferik fasiyal paralizi'de monosit/HDL ve monosit/lenfosit parametrelerinin hastalığın evresi ve prognoza etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of monocyte / HDL and monocyte / lymphocyte parameters on the stage of the disease and prognosis in peripheral facial paralysis
- Tez No: 645383
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Periferik fasiyal paralizili hastalarda Monosit/HDL ve monosit/lenfosit oranlarının inflamatuar prosese katkısını, hastalığın şiddetine ve prognoza etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2018 Ocak ile 2020 Haziran tarihleri arasında Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi kliniğimize başvuran periferik fasiyal paralizili tanısı konan 48 (19 Kadın / 29 Erkek) hasta ile çalışma grubu ve kliniğimizde başka nedenlerle elektif operasyonu yapılmış 45 (19 Kadın / 26 Erkek) hasta ile kontrol grubu oluşturularak çalışma retrospektif olarak tasarlandı. Çalışma grubundaki hastaların başvuru anındaki kan tetkiklerinden elde edilen hematolojik parametreler ile kontrol grubundaki değerler istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunun MHO değeri 12.85 ± 1.02 iken kontrol grubunun MHO değeri 12.37 ± 0.88 olarak saptandı ve istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Karşılaştırılan diğer parametreler arasında (MLO, NLO, PLO) istatiksel anlamlı farklılık bulunmadı. MHO değeri ile başvuru anındaki House-Brackmann evresi arasında pozitif korelasyon olduğu saptandı. Ayrıca, MR görüntülerinde fasiyal sinirde patolojik kontrastlanma olan vakaların olmayanlara göre NLO değerinin daha yüksek ve istatiksel olarak anlamlı olduğunu saptadık. Tüm hastalar iyileşmiş olduğundan prognoz hakkında yorum yapamadık. Sonuç: Periferik fasiyal paralizili hastalarda MHO değerinin yüksek olması, etiyopatogenezde inflamatuar ve iskemik süreçlerin rol aldığını desteklemektedir. Prognoz hakkında daha net yorumlar yapılabilmesi için iyileşmenin sağlanamadığı hasta gruplarının daha geniş olduğu çok merkezli seriler ile bu inflamatuar parametreleri çalışmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the contribution of monocyte / HDL and monocyte / lymphocyte ratios to the inflammatory process, the severity and prognosis of the disease in patients with peripheral facial paralysis. Material and method: A study group was formed with 48 (19 Female / 29 Male) patients diagnosed with peripheral facial paralysis who applied to our Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery clinic between January 2018 and June 2020. In addition, the study was designed retrospectively by forming a control group with 45 patients (19 women / 26 men) who underwent elective surgery in our clinic for other reasons. The hematological parameters obtained from the blood tests of the patients in the study group at the time of admission were statistically compared with the values in the control group. Results: The MHO value of the study group was 12.85 ± 1.02, while the MHO value of the control group was 12.37 ±0.88, and it was found to be statistically significant. No statistically significant difference was found between other compared parameters (MLO, NLO, PLO). A positive correlation was found between the MHO value and the House-Brackmann stage at first admission to hospital. In addition, we found that the NLR value of cases with pathological enhancement in the facial nerve was higher and statistically significant in MR images compared to those without. We were unable to comment on the prognosis as all patients had improved. Conclusion: High MHO value in patients with peripheral facial paralysis supports the role of inflammatory and ischemic processes in etiopathogenesis. In order to make exactly comments about the prognosis, it is necessary to study these inflammatory parameters with multi-center series with larger patient groups in whom recovery cannot be achieved.