Campaign planning under sequence dependent family setups and co-production in process industry
Proses sanayisinde sıra bağımlı ürün ailesi setupı ve birlikte üretim koşullarında kampanya planlama
- Tez No: 645392
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde proses sanayisinde taktik seviye üretim planlama problemini incelenmiş ve uygulamalar için bir proses sanayisi olan düz cam üretimi temel alınmıştır. Proses sanayisi maliyet odaklı olması sebebiyle kapasitenin planlama marifetiyle verimli bir şekilde kullanılması önem teşkil etmektedir. Yüksek maliyetli sıra bağımlı ürün ailesi setuplarının varlığında düz cam sanayisinde kampanya olarak adlandırılan partiler halinde üretim ihtiyacı ortaya çıkar. Kampanya planlama bu partilerin zamanlamasını ve uzunluğunun belirlenmesidir ve eş zamanlı olarak da setup planları da oluşturulmuş olur. Setup sürelerinin sürekli zamanda müşteri taleplerinin ise kesikli zamanda ifade edilmesi problemin karmaşıklığını artırmaktadır. Birlikte üretim düz cam üretimi de dahil olmak üzere bazı sektörlerde bulunan bir olgudur. Genellikle imalat sürecinin birtakım özellikleri sebebiyle bazı ürünler zorunlu olarak üretilir. Bu durum kapasitenin verimli kullanılması için olduğu kadar stok yönetimi acısından da zorlayıcı bir başka etmendir. Tez kapsamında problemin farklı zorluk dereceleri çalışılmıştır. İlk olarak tek üretim hattı incelenmiş ve iki adet matematiksel model geliştirilmiştir. Paralel hatların bulunduğu versiyon için yeni bir dal-fiyat algoritması geliştirilmiştir. Son olarak, problem çoklu ürün hiyerarşisi ve müşteri konumlarını da içeren şebeke yapısında çalışılmıştır. Sayısal deneyler önerilen yöntemlerin başarısını göstermiştir. Maliyet kalemlerine duyarlık deneyleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
We investigate tactical level production planning problem in process industries, with float glass manufacturing being the specific application domain. Process industries are cost intensive, and as a result, efficient usage of capacity through planning is necessary. In the presence of high sequence dependent family setup costs, the need for planning production in batches, or campaigns as named in the float glass industry, arises. Campaign planning is determining timing and duration of each product family, which translates into setups. Moreover, availability of input data in different resolution, i.e. setup times in continuous time whereas customer demand forecast are available in discrete time, increases the complexity. Co-production is a phenomenon that exists in several industries including float glass manufacturing. Usually due to some special characteristic of the manufacturing process some products need to be produced by necessity. This is another challenge for efficient capacity usage as well as inventory management. We study the problem for different complexity levels. We start with single machine instance and develop two formulations. A novel branch-and-price algorithm is proposed for the parallel machine extension. Finally, we extend the problem to multiple product hierarchy levels and network structure including customer locations. We demonstrate the efficiency of our methods through extensive numerical experiments as well as some further tests to analyze the sensitivity of the cost components.