Application of the smart to the city, a critical evaluation: The case of Turkey
Akıllı kavramının kente uygulanması, eleştirel bir değerlendirme: Türkiye örneği
  1. Tez No: 645391
  2. Yazar: GÜLNAR BAYRAMOĞLU BARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Şehirler, yüzyılladır, gelecek nesiller için kendi kendine yeten doğal kentsel ortamlar yaratmak için çeşitli kavramlar geliştirdiler. Hızla gelişen teknolojiler her zaman bu sürece dahil olmuş ve birlikte gelişmiştir. Günümüz dünya, anlık veri toplama ve bilginin hızlı yayılmasına olanak sağlayan İnternet ağının gelişmesiyle bilgi çağını yaşıyor. Bu eğilime paralel olarak şehirler son teknolojik gelişmeleri benimsemiş ve bu tezin odaklandığı Akıllı Şehir adlı nispeten yeni bir model getirmiştir. Bu tezin temel amacı, hem rakip hem de taraftarlar için oldukça kapsamlı bir konu olduğu için akıllı şehir konseptinin eleştirel bir yaklaşımla derinlemesine anlaşılmasını sağlamaktır. Akıllı şehrin ne olduğu ve başarılı olmak için neye ihtiyaç duyduğu konusunda net bir anlayış oluşturduktan sonra, tez, akıllı uygulamaların şehre uygulanmasını eleştirel bir şekilde değerlendirmek için yeni bir çerçeve sunuyor. Bu çerçeve, teknoloji, yönetişim yeteneği ve kullanıcı farkındalığına odaklanan üçlü bir analiz sunmaktadır. Türkiye, tez için seçilen alan çalışmasıdır ve akıllı mobilite ana araştırma alanı olarak seçilmiştir. Yukarıda bahsedilen üçlü analiz, önce Türkiye şehirlerinde kullanılan akıllı mobilite teknolojilerinin kapsamını bulmak, ardından yönetişim kabiliyetini değerlendirmek ve son olarak akıllı şehir ve akıllı mobilite uygulamaları ile ilgili vatandaş farkındalığını incelemek için kullanılmaktadır. Ayrıca, tez, bu uygulamaların Türkiye'deki etkinliğini ve gelecekteki uygulanabilirliğini değerlendirmenin kapsayıcı amacını da inceler.
Özet (Çeviri)
For decades cities have brought various concepts in order to create self-sustaining natural urban environments for future generations. Rapidly developing technologies have always been involved in this process and evolved together. Today, the world is experiencing the information age with the development of the Internet network, which allows instant data collection and quick dissemination of information. Parallel to this trend, cities have embraced latest technological developments and brought a relatively new model called the Smart City, which this thesis focuses on. The main aim of this thesis is to develop an in- depth understanding of the smart city concept with a critical approach, as it is quite a comprehensive subject with both opponent and proponents. After constituting a clear understanding of what the smart city is and what it requires to be successful, the thesis offers a new framework to critically assess the application of the smart to the city. This framework offers a triple analysis that focuses on technology, governance capability and user awareness. Turkey is the selected case study for the thesis, and smart mobility is chosen as the main area of research. The abovementioned triple analysis is used in order to first find out the extend of smart mobility technologies in use in Turkish cities, then assess governance capability, and finally examine citizen awareness regarding smart city and smart mobility applications, with the overarching aim of evaluating the effectiveness and future viability of these applications in Turkey.