A Study on consumer behaviour related to domestically produced cars in Turkey
  1. Tez No: 7934
  2. Yazar: EFRAİM ÖZŞARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZE' Bu çalışmanın ana amacı tüketici davranışının bazı temel ilkelerini yerli yapım arabalarla ilgili olmak üzere araştırmaktır. Araştırmaya sekiz marka dahil edilmiş tir. Bunlar " Kartal. Renault. 11, Şahin, Ford Taunus, Renault 12, Serce, Renault 9, ve Doğan 'dır. Bu çalışma değişik markalarda araç sahiplerini veya gelecekte araba alıcısı olabilecek kişileri, secim kriterleri ve belirli inançlar dahilinde, ayırt etmeyi amaçlamaktadır. Araştırılan ilkeler genel olarak, alım öncesi işlemler, bilgi kaynakları, alıcıların mali ve sosyal yapısı, kişisel özellikler, tavırlar, seçim kriterleri, niyetler ve tatmin olma derecesidir.Türk imalatçılarının Avrupa ve Türk pazarlarındaki rekabet gücünü analiz edebilmek amacıyla, yerli ve yabancı araçlar arasında bir karşılaştırma da yapılmıştır. Denek gurubu, İstanbul'da yasayan, yerli araç sahibi ve eğitim seviyeleri göreceli olarak yüksek olan 72 denekten oluşmaktadır. Çalışmanın teorik çatısı Howard ve Sheth'in Tüketici davranış Teorisi temel alınarak kurulmuştur. İncelenen değişkenler, dış ve iç etkenler, objektif etkenler ve öğreniş yapılarıdır. Veri toplayabilmek için bir anketten yararlanılmıştır.Bunun sebebi ilk elden veri toplayabilmektir. Bulgular, seçiş kriterleri, tatmin, ve tavırlar gibi birtakım bağımsız değişkenlerin, değişik araba sahipleri arasında bir ayına yapabilmesi üzerine kurulmuştur. Çalışmanın sonuçları üç bölüme ayrılmıştır. îlk bölüm bulguların genel olarak sonuçlarını özetlerken, ikinci bölümde değişik marka yöneticilerine yönelik belirgin noktalar ve tavsiyeler yer almaktadır.üçüncü kısım, bu konuda ileride yapılabilecek olan araştırmalar için dikkat edilmesi gereken hususları kapsamaktadır. Sonuç bölümünün bazı çarpıcı noktaları şunlardır. Mali yapı, yas, ailedeki kişi sayısı, evlilik durumu ve ailede çalışan sayısı göz önünde bulundurularak bazı pazar ayırımları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to explore some aspects of buyer behaviour in relation to domestically manufactured cars in Turkey. Eight brands which are the most prominent are included. These are Kartal, Renault. li, Sahin, Ford Taunus, Renault İ2, Serçe, Renault 9, and Dogan.The study will try to find out specific attitudes and choice criteria on which different brand owners or future prospects may be discriminated. The aspects analysed are mainly prepurchase processes, sources of information, financial and social status of the buyers, personality traits, attitudes, choice criteria, intentions and satisfaction. Also a comparison between foreign and domestic vehicles is made to investigate the competitive alternatives of Turkish manufacturers in the European and Turkish markets. The Sample consists of 72 respondents (domestic car owners) living in Istanbul whose education level are relatively high. Howard and Sheth's Theory of Buyer Behaviour is utilized as the theoretical framework of the study. The variables and constructs analyzed are Exogenous ¥ariables, Input Variables, Objective ¥ariablss and the Learning Constructs. The method of data collection procedure is survey and for this purpose a questionnaire is used to obtain primary data. The Findings are based on statistical analyses made, dealing with constructs of buyer behaviour such as“choice criteria'”,“satisfaction”and“attitude”which will differentiate car owners of different brands. The conclusions and implications of the study are divided into three sections. The first section summarizes the general results of the findings while the second one reports the spesific implications for the brand managers. In the third section implications for further research are discussed. Some highlights of this final chapter are as follows. Related to the financial status, age, family size, marital status and number of people working, certain market segmentations are depicted. Word of mouth communication is found to have a strong effect on the decision making process. As for the choice criteria, safety, durability and availability of spare parts were in the first three rank of all the sample.Doğan, Ford Taunus, and Renault II seess to compete in the same competitive conditions. While Tofaş Group have three cars (Doğan, Kartal, Şahin), which have captured a large sarket share, Renault 9 and Renault li of the Renault Group are striving to becose markets leaders by large advertising campaigns. Otosan Group has its Ford Taunus which is viewed as a prestigious car mostly bought by elderly people. This study is expected to help the domestic car manufacturers in building their strategic marketing plans and to set up long run policies, in order to survive and develop both in domestic and foreign saarkets.