Investigating the potential of Bacillus calmette-Guerin vaccine Russia strain, CpG oligonucleotides and intravenous immunoglobulin to induce trained immunity in the context of antiviral immunity
Bacillus calmette-guerin aşısı Rusya suşu, CpG oligonükleotidler ve intravenöz immünoglobülinin antiviral bağışıklık bağlamında eğitilmiş bağışıklığı indükleme potansiyellerinin araştırılması
  1. Tez No: 645396
  2. Yazar: İLAYDA BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Doğal bağışıklık hücreleri, spesifik uyaranlara yanıt olarak metabolik ve epigenetik programlara tabi tutulur ve bu durum, farklı patojenlere karşı ikincil ve daha güçlü bir bağışıklık yanıtı verilmesini sağlar. Doğal bağışıklıkta görülen bu hafıza gelişimi, eğitilmiş bağışıklık olarak adlandırılmıştır. BCG aşısı, doğal bağışıklık hücrelerinde, bağışıklık belleğinin iyi bilinen bir indükleyicisidir. in vivo CpG ODN veya İntravenöz İmmünoglobulin (IVIg) uygulaması da çoklu anti-mikrobiyal koruyuculuk sağlayabilir. Bu çalışmamızda, BCG aşısı (Rusya suşu), CpG ODN'ler ve IVIg'in, özellikle hücre içi ISG15 seviyelerinin, APC aktivasyonunun ve sitokin/kemokin üretiminin değerlendirilmesiyle antiviral immün yanıtların aktive edilmesi bağlamında hPBMC'lerde eğitilmiş bağışıklığı indükleme potansiyellerini değerlendirmeye çalıştık. Bulgularımız, BCG aşısının, CpG ODN ve IVIg'in hPBMC'leri in vitro olarak yeniden programlayabildiğini ve viral ligandlarla ikincil bir uyarıma tepkilerini artırabildiğini göstermiştir. Sonrasında, BCG ile indüklenen eğitilmiş bağışıklık ile ilgili in vitro bulgularımızı doğrulamak için, 9 sağlıklı gönüllünün BCG aşısı öncesi ve 4 hafta sonrası antiviral bağışıklık yanıtlarını, protein ve mRNA seviyesinde karşılaştırdık. BCG aşısı, sadece TLR3 aracılı hücre içi ISG15 seviyelerini artırırken, çeşitli ikincil viral ve/veya bakteriyel ligand uyarımlarını takiben, APC aktivasyonunu ve IP-10 ve IL-1β üretimini de arttırmıştır. Bununla beraber, miyeloid progenitör türevi hücrelerin, kemik iliğinden mobilizasyonu da BCG aşısı sonrası artmıştır. Gen ifade analizi, BCG ile indüklenen eğitilmiş bağışıklığın neden olduğu fonksiyonel/fenotipik değişiklikleri, mRNA seviyesinde de doğrulamıştır. Sonuç olarak, BCG aşısının bireylerin potansiyel bir ikincil viral enfeksiyona karşı yanıtlarını artırabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innate immune cells undergo metabolic and epigenetic reprogramming in response to specific stimuli, that enable a more robust immune response to secondary exposure to a wide variety of pathogens. This process of innate immune memory development has been termed as Trained Immunity (TI). BCG vaccine is one well-known inducer of innate immune memory. In vivo administration of CpG ODNs or Intravenous Immunoglobulin (IVIg) can also exert heterologous anti-microbial protective immunity. In this thesis, we sought to evaluate the potential of BCG vaccine (Russia strain), CpG ODNs and IVIg to induce trained immunity in hPBMCs particularly in the context of activating antiviral immune responses through assessment of intracellular ISG15 levels, APC activation and cytokine/chemokine production in response to secondary virus mimetic ligand stimulation. Our findings showed that BCG vaccine, CpG ODNs and IVIg could re-program hPBMCs in vitro and increase their responsiveness to a secondary stimulation with viral ligands. To confirm our in vitro findings regarding BCG-induced trained immunity, we examined the effects of BCG vaccine on the antiviral immune responses of 9 healthy volunteers prior to and 4 weeks after vaccination at protein and mRNA levels. BCG vaccination increased only TLR3-mediated intracellular ISG15 levels, enhanced APC maturation as well as IP-10 and IL-1β production following various secondary viral and/or bacterial ligand stimulations. Moreover, BCG vaccine improved the mobilization of myeloid progenitor-derived cells from bone marrow. Gene expression analysis also confirmed the functional/phenotypic alterations caused by BCG-induced trained immunity at mRNA level, suggesting that BCG vaccination can increase recall responses of individuals to a potential secondary viral infection.