Kenmotsu manifoldların semi-slant altmanifoldları
Semi-slant submanifolds of kenmotsu manifolds
- Tez No: 645397
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür özeti ve tez konusu ile ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, bazı topolojik kavramlar, Riemann manifoldlar ve bunların altmanifoldları ile ilgili bazı temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, hemen hemen değme metrik manifoldlar ve değme metrik manifoldları, Kenmotsu manifoldlar, bir Kenmotsu manifoldun altmanifoldu ve özel olarak bir Kenmotsu manifoldun slant ve semi-slant altmanifoldu tanımı verilerek ve slant ve semi-slant altmanifoldlar ile ilgili teorem ve örnekler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Schouten-van Kampen konneksiyonu ile ilgili bilgi verilerek bu konneksiyona sahip bir Kenmotsu manifoldun altmanifoldlarına ve semi-slant altmanifoldlarına ilişkin orjinal çalışmamız sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study prepared as a doctoral thesis consists of four parts. In the first chapter, the literature summary and the studies about the subject of thesis are given. In the second chapter, some topological concepts and some necessary definitions and theorems Riemannian manifolds and their submanifolds are given. In the third chapter, almost contact metric manifolds and contact metric manifolds, Kenmotsu manifolds, the submanifold of a Kenmotsu manifold and the slant and semi-slant submanifold of a Kenmotsu manifold are explained. In the forth chapter, we give information about the Schouten-van Kampen connection and, as being the original part of the thesis, submanifolds and semi-slant submanifolds of a Kenmotsu manifold with the Schouten-van Kampen connection.