Konuma özgü yeşil mülkiyet haklarının çevresel sakınım kısıtı olarak tanımlandığı coğrafi bilgi sistem arayüzünün geliştirilmesi
Developing the geographical information system interface for green property right defined as environmental disposal restrictions
  1. Tez No: 645401
  2. Yazar: TUĞBA MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSNİYE EBRU ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) tarafından yayınlanan, geleceğin kadastrosu ile ilgili öngörülere sahip Kadastro 2014 ve Kadastro 2014 ve sonrası vizyon çalışmaları sonuç raporunda; iklimsel değişikliklerin insan ırkına ve mülkiyet haklarına olan yararının belirlenmesi ve irdelenmesi gerekliliği üzerinde önemle durulmuştur. Ayrıca bu bildirgede, yeşil mülkiyet haklarını belirleyici bir model tasarımının eksikliği de ön plana çıkartılmıştır. Diğer bir yandan, Türkiye'de iklimin meydana getirdiği değişikliğin tespit edilebilmesi ve bu bağlamdaki çalışmaların yürütülmesini esas alan“T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye İklim Stratejisi 2013-2023”vizyonu çerçevesinde,“Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi”hazırlanmıştır. Tüm bu vizyon çerçeveleri, mülkiyetin kullanımını doğrudan etkileyecek iklimsel sınırların ve ekolojik koruma alanların tespitinin yapılması ve bu sınırların dikkate alınarak mülkiyette meydana gelecek tüm kısıtlamaların çevresel sakınım amaçlı korunması gereken parselin niteliğinin tanımlamasının yapılması ihtiyacını gün yüzüne çıkarmaktadır. Dolayısıyla tüm bu gereksinimler doğrultusunda bu tez çalışmasında, özel niteliklere sahip ve korunması gereken kadastro parsellerinin imar uygulamaları veya farklı kamu yatırımları gibi nedenlerden dolayı kullanım fonksiyonlarının değiştirilmesine izin verilmeyecek kısıtlamaların/sınırlandırmaların, tapu kayıtları dışında geometrik yapıyla koordinatlı bir şekilde tanımlanması gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, iklim sınırlarının ve ekolojik sit (koruma) alanlarının tanımlanması, bu alanların kullanılmasıyla korunması gereken kadastro parsellerinin niteliğinin belirlenmesi ve mülkiyet kullanımının kısıtlandırılmasını sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojilerinde Arcpy(Phyton) programlama dili ile tasarlanmış arayüz model tasarımı geliştirilmiştir. Mülkiyet haklarını kısıtlama yoluyla koruma politikalarının geliştirilebileceğine dair örnek bir uygulama ile vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Cadastre 2014 and Cadastre 2014 and after vision studies final report published by the International Surveyors Federation (FIG) and that is had predictions about the future cadastre has been emphasized on the need to identify and address the benefits of climatic changes to human race and property rights. In addition, this declaration emphasizes the lack of a model design that defines green property rights. On the other hand, in the framework of vision of Ministry of Environment and Urban Planning Climate Strategy 2013-2023 that the changes brought by climate challenge can be detected in Turkey and based on the execution of the work in this context,“National Climate Change Strategy”has been prepared. All these vision frameworks bring to light the need to identify climatic boundaries and ecological protection areas that will directly affect the use of property and to define the nature of the parcel that needs to be protected for environmental protection for all restrictions in the property. Therefore, in this thesis, in line with all these requirements, identification of cadastral parcels that should have special qualifications and protection was performed that restrictions / limitations that will not be allowed to change the use functions for reasons such as zoning practices or different public investments and coordinated with the geometric structure, except for the land registry records. Therefore, firstly climate limits and ecological protected areas is defined. Then, an interface model design, designed with Arcpy (Phyton) programming language, has been developed in Geographic Information Systems (GIS) technologies, which enables the determination of the quality of the cadastral parcels that need to be protected by using these areas and the restriction of the use of property. An emphasis has been made with an exemplary practice that the protection policies can be developed by restricting property rights in areas that require quality protection.