Kalsiyum hidroksitin eğimli kök kanallarında kırık eğe varlığında periapikal PH üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of separated instruments on periapical PH using calcium hydroxide as intracanal medicament in curved root canals
  1. Tez No: 645412
  2. Yazar: REZAN SUNGUR GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN CAN ÇANAKÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı boyutlarda kırık nikel titanyum döner eğe bulunan eğimli kök kanallarında, kalsiyum hidroksitin intrakanal ilaç olarak neden olduğu periapikal pH seviyelerini zamana göre değerlendirmektir. Çalışmamızda 120 adet yeni çekilmiş insan mandibular ve maksiller birinci molar dişleri kullanıldı. Grup 1 ve 2'de kök apikalinde sırasıyla 2 ve 4 mm uzunluklarında nikel titanyum döner eğeleri kırıldı. Grup 3, 4, 5 ve 6'da kırık eğe yoktur. İntrakanal ilaç olarak Grup 1, 2, 3 ve 4'teki kök kanallarına kalsiyum hidroksit yerleştirildi. Örnekler, distile su içeren deney tüplerine konuldu. 1, 24 ve 48 saat, 7, 14 ve 30 gün sonunda pH ölçümleri yapıldı. 1. saatte, Grup 1, 2, 3 ve 4'ten elde edilen pH değerleri arasında istatistiksel olarak fark yok iken (p>0,05), Grup 5 ve 6'daki değerler bu guplardan anlamlı derecede düşüktü (p0,05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre şiddetli eğimli kök kanallarında, intrakanal ilaç olarak kalsiyum hidroksitin alkali etkisi, kırık eğenin varlığından etkilenmez.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the periapical pH levels caused by the calcium hydroxide as an intracanal medication in curved root canals with the presence of seperated nickel titanium rotary intruments with different sizes. 120 fresh extracted human mandibular or maxillary 1st molars were used. In Group 1, 2 mm and in Group 2, 4 mm long nickel titanium file was broken in the apical part of the root. In Group 3, 4, 5 and 6 there is no broken file. Calcium hydroxide was placed into the root canals in Group 1, 2, 3 and 4 as intracanal medicament. Samples were placed in test tubes containing distilled water. pH measurements were made after 1, 24 and 48 hour, 7, 14 and 30 days. At 1 hour, the pH values in the Groups 5 and 6 were significantly lower than Groups (P0.05). At 24 hour, the pH values in Group 2 were statistically higher than Group 1 and Group 4 (P0.05). By the results of this study, in severely curved root canals, the alkaline effect of calcium hydroxide as an intracanal medicament is not affected by the presence of instrument.