Yenidoğanlarda ekokardiyografi çekimi sırasında emzik ve oral sukroz kullanımının fizyolojik paremetreler ve konfor düzeyine etki
The effect of using pacifier and oral sucrose on newborn's during echocardiography on parameters and the level of comfort
- Tez No: 645414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, yenidoğanlarda ekokardiyografi çekimi sırasında emzik ve oral sukroz kullanımının fizyolojik parametreler ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma Eylül 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Çocuk Kardiyoloji polikliniğinde seçim kriterlerine uygun yenidoğanlarda (sukroz grubu=35, emzik grubu=35, kontrol grubu=35) gerçekleştirilmiştir. Veriler; Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği ve Yenidoğan Tanılama ve Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 21.0 programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan emzik, sukroz ve kontrol grubundaki yenidoğanların tanıtıcı özellikleri ve işlem öncesi fizyolojik parametreler ve konfor puanları açısından gruplar arasında fark olmayıp gruplar homojen dağılmaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a series of controlled randomized experiments to determine the effect of using pacifier and oral sucrose on newborns during echocardiography on parameters and the level of comfort. This research was conducted between September 2018 and May 2019 with newborns (sucrose group =35, pacifier group=35, control group=35) who are appropriate with selection criteria in the Pediatric Cardiology Clinic. The Data were collected using the Neonatal Comfort Behavior Scale and the Neonatal Diagnosis and Follow-up Form. The data were evaluated with the appropriate statistical methods in SPSS 21.0 program. The newborns who participated in the research as part of the pacifier, sucrose, and control groups were distributed homogeneously and demonstrated no difference in regards to characteristics, physiological parameters previous to the procedure, and the level of comfort (p>0,05).