Sağlıklı yenidoğanlarda M-mode ekokardiyografik ölçümler
M-mode echocardiographic measurements in healthy newborns
  1. Tez No: 243359
  2. Yazar: ALPER GÜZELTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
M-mode ekokardiyografi ile ölçülen kalp boşluklarına ve duvar kalınlıklarına ait normal değerler az sayıda olgu içeren ve geniş bir yaş dağılımı gösteren çalışma gruplarında belirlenmiştir. Ülkemizde de sağlıklı bebekler ve çocuklarda kalbin M-mode ekokardiyografik ölçümleri ile ilgili yapılmış kapsamlı bir çalışma yoktur.Bu çalışmada sağlıklı yenidoğanlarda sağ ventrikül, sol ventrikül, aorta ve sol atriyumun M-mode ekokardiyografik ölçümlerinin yapılması ve normal değerlerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu sonuçlara göre yenidoğan döneminde yapılan M-mode ekokardiyografik inceleme ile elde edilen değerlerin normal ya da normal dışı olup olmadığı değerlendirilebilecektir.Çalışmaya Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan sağlıklı annelerin sağlıklı bebeklerinden normal spontan yolla veya sezeryan ile doğmuş, doğumhanedeki ilk muayenesinde ve ertesi günkü muayenesinde herhangi bir sorunu saptanmayan, anne yanında izlenerek 24 saati dolan ve taburcu edilmesi planlanan bebekler alındı. Çalışmaya alınan bebeklerin 120'si kız 130'u erkek toplam 250 idi. Bebeklerin ağırlıkları 2000gr-4520 gr aralığındaydı. Bebekler ağırlıkları göz önünde bulundurularak 5 gruba ayrıldı ve ölçümler buna göre sınıflandırıldı. Tüm gruplar için ortalama ekokardiyografi yapılma saati 31± 3,6 saat olarak hesaplandı.M-mode ekokardiyografi ile sağ ventrikül ön duvar diyastol sonu kalınlığı, sağ ventrikül diyastol sonu çapı, interventriküler septum diyastol sonu çapı, sol ventrikül diyastol sonu çapı, sol ventrikül arka duvar diyastol sonu kalınlığı, interventriküler septum sistolik çapı, sol ventrikül sistolik çapı, sol ventrikül arka duvar sistolik kalınlığı, aort kökü genişliği ve sol atriyum genişliği ölçüldü. Ejeksiyon fraksiyonu ve kısalma fraksiyonu sistem tarafından otomatik olarak hesaplandı.Ölçümler sonucunda normal değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
Measured by M-mode echocardiography of the heart wall thickness and the property of their space a small number of patients with normal values and a wide age range has been identified in the study group shows. Healthy infants and children in our country at the heart of the M-mode echocardiographic measurements there is no comprehensive study has been about it.In this study, healthy newborns right ventricle, left ventricle, aorta and left atrium in M-mode echocardiographic measurements and aimed to determine normal values. According to these results in the neonatal period, the M-mode echocardiographic examination of the values obtained by whether normal or abnormal can be assessed.The study of the Ministry of Health İstanbul Bakırköy Women and Children Health Training and Research Hospital given birth to healthy mothers of healthy babies of normal spontaneous way, or were born with caesarean section, delivery room at the first examination, and the next day's examination, any problems are not detected, by observing his mother 24 hours a coil and discharge babies were planned. The babies included in the study were 250; 130 of boys, 120 of girls. The weight of babies range 2000gr-weight to 4520 gr. Considering the weight of infants were divided into 5 groups and measurements were classified accordingly. All groups made an average time of echocardiography was calculated as 31 ± 3.6 hours.M-mode echocardiography and right ventricular end-diastolic anterior wall thickness, right ventricular end-diastolic diameter, interventricular septum end-diastolic diameter, left ventricular end-diastolic diameter, left ventricular end-diastolic posterior wall thickness, interventricular septum systolic diameter, left ventricular systolic diameter, left systolic ventricular posterior wall thickness, aortic root and left atrium width width were measured Ejection fraction and shortening fraction was calculated automatically by the system. Measurements were obtained as a result of normal values.