Dismenoreli bireylerde yaşam kalitesi ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors related to the quality of life in individuals with dysmenorrhea
- Tez No: 645422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma dismenoreli bireylerin yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 19, 75 ± 1, 23 yıl olan 85 gönüllü birey dahil edilmiştir. Bireylerin sosyo-demografik bilgileri ile fiziksel ve menstrual özellikleri kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin dismenore şiddetleri, Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Bireylerin; dinamik dengeleri Y denge testi (YDT), statik dengeleri tek ayak üzerinde durma testi, kavrama kuvvetleri el dinamometresi, esneklikleri ise otur-uzan testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin, menstrual semptomları Menstruasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), premenstrual semptomları Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), depresif semptomları Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), yaşam kaliteleri ise Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; dinamik denge- sağ taraf, dinamik denge sol taraf ve kavrama kuvveti ölçüm sonuçları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p 0,05), kavrama kuvveti arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Dinamik denge ile MSÖ, statik denge ile BDÖ ve UFAA sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p0,05). Dismenoreli bireylerin yaşam kalitesini, menstrual semptomların, premenstrual semptomların, depresif semptomların, uyku kalitesinin ve dinamik denge ile statik dengenin etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the factors affecting the quality of life of individuals with dysmenorrhea. 85 volunteers with a mean age of 19, 75 ± 1, 23 years were included in the study. Sociodemographic information and physical and menstrual characteristics of the individuals were recorded. Dysmenorrhea severity of the individuals included in the study was evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS). Individuals' dynamic balances were evaluated by Y balance test (YBT), static balances by standing on one leg test, grip strength by hand dynamometer and flexibilities by sit-reach test. Individuals' menstrual symptoms, premenstrual symptoms, physical activity levels, psychological status, quaility of sleep and health related quality of life were assessed with“Menstruation Symptom Questionarre (MSQ)”,“Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)”“International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF)”,“Beck Depression Inventory (BDI)”,“Pittsburgh Sleep Quality İndex (PUKI)'' and ”Nottingham Health Profile (NHP)", respectively. According to the results obtained from the study; dynamic balance-right side, dynamic balance-left side and grip strength measurement results showed significance correlation (p 0.05), a significant relationship was found between grip strength (p 0.05). Dynamic balance and the MSS, static balance and the BDI and IPAQ are significantly different (p 0.05). It was found that the quality of life of individuals with dysmenorrhea was affected by menstrual symptoms, premenstrual symptoms, psychological status, sleep quality, and dynamic and static balance.