Kas dokusu fizyolojisinde rol oynayan iki aday gen varyantının alt ekstremite kas enduransı yönünden farklı mevkilerde oynayan futbolcularda incelenmesi
Investigation of two candidade gene variants playing A role in muscle tissue physiology in footballers playing different position in lower extremity muscle endurance
  1. Tez No: 645423
  2. Yazar: HALİD EMRE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM HOROZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler bir disiplinler arası branş olarak Spor Genetiği çalışmalarında bir çok genetik varyantın farklı spor dallarında fiziksel uygunluk, performans, güç, kas enduransı, patlayıcı enerji, koordinasyon, perfüzyon kapasitesi gibi bir çok faktörle ilişkili olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda bir spor dalı olarak futbol oyuncularının mevkilerine göre genetik faktörler açısından farklılıkları ve olası bu farklılıkların kas enduransı ve sportif performans üzerine etkisi incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda 32 süper amatör lig futbol oyuncusunda AMPD1 rs17602729 ve CKMM rs8111989 gen varyantları buccal swap örneklemesi sonrasında genomik DNA izolasyonu yapılmış ve q-PCR vasıtasıyla genotiplendirilmiştir. Aynı zamanda olgular sportif performans parametreleri ve alt ekstremite kas gruplarının enduransı açısından değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. ÖrneklemdeAMPD1 için 3 kalecide CT heterozigot varyantı tespit edilmiş olup, diğer mevkilerde görev yapan 29 oyuncularda CC homozigot (wild type) tespit edilmiştir. Alt ekstremite kas enduransı ve sportif performans parametreleri ile gen varyantları karşılaştırıldığında CT genotipinin boy uzunluğu (p=0,006), denge testi (p=0,016), öne sıçrama(p=0,033) ve sol uyluk adduksiyonu (p=0,001) açısından CC genotipine göre istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir. CK-MM gen varyantı için yapılan analizlerde tüm oyuncuların GG (wild type) olduğu tespit edilmiş mevki veya diğer parametreler açısından bir fark gözlemlenmemiştir. Çalışmamıza göre, AMPD1 CT genotipinin futbolda yüksek sıçrama kabiliyeti, güçlü dengede kalma yetisi, çapraz harekete olanak sağlayan güçlü uyluk adduksiyonu ile spor fizyolojisi açısından önem arz ettiğini düşünmeyiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a very popular interdisciplinary branch in the world, Sports Genetics studies have shown that many genetic variants are associated with many factors such as physical relevance, performance, strength, muscle endurance, explosive energy, coordination, perfusion capacity in different sports branches. In this study, it is aimed to determine some genetic differences according to the positions played by football players and the effects of these possible differences on muscle endurance and sporting performance. In our study, buccal swap samples were collected from the athletes in order to examine AMPD1 rs17602729 and CKMM rs8111989 gene variants in 32 super amateur league football players and genomic DNA isolation was performed. The genomic DNA samples were genotyped by q-PCR. At the same time, the subjects were measured in terms of sport performance parameters and endurance of lower extremity muscle groups.