Oto boya sektöründe çalışan boyacılarda solunum egzersiz eğitiminin solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of breathing exercise training of painters working in automobile paint industry on respiratory functions, functional capacity, sleep and life quality
- Tez No: 645459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda, mesleki solunum hastalıklarına yakalanma riskleri fazla olan oto boyacıları, solunum egzersiz programına dahil ederek, günlük ve iş yaşamlarına ait enerji koruma önerilerinde bulunan ve bireylere solunum egzersizleri uygulamayı hedefleyen bir program oluşturduk. Solunum egzersiz eğitimi alan ve almayan iki oto boyacı grubu arasında; solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, uyku ve yaşam kalitesi açısından farkları öğrenmeyi, olası hastalık risklerine karşı tedbir alabilmelerini ve mesleki tehlikeler noktasında katılımcıları bilgilendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 18-63 yaşları arasında 70 oto boyacı katıldı. Katılımcıların; demografik bilgileri, iş yaşamına ait bilgileri, solunum fonksiyon testleri, vital bulguları, 6 dk yürüme testi, postür analizi ve göğüs çevre ölçüm değerleri kaydedildi. Katılımcılara; Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Fiziksel Aktivite Düzeyi (FIT Skoru) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) anketleri uygulandı. Değerlendirme sonrasında oto boyacılar rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna, büzük dudak solunumu ve diyafragmatik solunum egzersizleri kombine şekilde 6 hafta boyunca gün içerisindeki bir egzersizi fizyoterapist eşliğinde, diğeri ev egzersizi olarak verildi. 6 hafta sonra tüm değerlendirmeler yeniden yapıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we included the automobile painters having a higher risk of getting occupational respiratory diseases in a breathing exercise program. We have established a program giving energy protection recommendations regarding their daily and occupational life and aiming at providing individual breathing exercises. The aim of the study was to find the differences between the two groups of painters having breathing exercise training and the ones not having breathing exercise training in terms of respiratory functions, functional capacity, sleep and life quality and to ensure that the participants can take action against possible disease risks and inform them about occupational hazards. Seventy car painters between the ages of 18-63 participated in our study. Demographic information, occupational information, respiratory function tests, vital signs, 6-minute walking test, posture analysis and chest girth measurement of the participants have been recorded. The Pittsburgh Sleep Quality Index, The Short Form-36 Health Survey, Beck Depression Inventory, Physical Activity Level (FIT Score), The Fatigue Severity Scale (FSS) have been applied. After the evaluation, the car painters were separated randomly into two groups. Pursed lip breathing and diaphragmatic breathing exercises were given to the study group in combination for 6 weeks; one exercise during the day was accompanied by a physiotherapist, and the other one was performed as a home-based program. After 6 weeks all results were re-evaluated. As a result of the study, it was seen that there were differences between two groups in terms of weight, BMI, FEV1 (%), FEV1/FVC (%), VC (%), MVV (%) values. Moreover, there were differences in heart rate, oxygen saturation, respiratory frequency values after 6-minute walking test.