Obez kadınlarda dansterapinin yaşam kalitesi, yorgunluk, beden algısı ve depresyona etkisi
The effect of dance therapy on quality of life, fatigue, body perception and depression in obese women
- Tez No: 645468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Obezite kilo artışı ile kendini gösteren, beraberinde birçok sistemik hastalığı getiren, insan sağlığını etkileyen bir sağlık problemidir. Bu çalışma, obez kadınlarda dansterapinin yaşam kalitesi, yorgunluk, beden algısı ve depresyona etkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmamıza 39 gönüllü obez kadın (yaş ortalaması 38,15±14,14) katıldı. Çalışmaya katılan bireyler egzersiz grubu, kontrol grubu olmak üzere basit randomize yöntem ile ikiye ayrıldı. Egzersiz grubuna (19 kişi) 8 haftalık süre ile haftada 3 gün olacak şekilde dansterapi egzersizleri uygulandı. Kontrol grubuna(20 kişi) ise herhangi bir egzersiz programı uygulanmadı. Katılımcılar tedavi öncesi ve sonrasında yorgunluk için Yorgunluk Şiddet Ölçeği, yaşam kalitesi için Short Form 36 (SF-36), yaşam kalitesi için Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği, depresyon için Beck Depresyon Ölçeği, vücut algısı için Beden İmajı Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is a health problem that manifests itself with weight gain, brings with it many systemic diseases and affects human health. This study was planned to investigate the effect of dancetherapy on quality of life, fatigue, body perception and depression in obese women. 39 volunteer obese women (mean age 38.15 ± 14.14) participated in our study. The individual sparticipating in the study were divided in to two groups as exercise group and control group by simple randomized method. Dancetherapy exercises were applied to the exercise group (19 people) for 8 weeks, 3 days a week. No exercise program was applied to the control group (20 people). Participants were evaluated with before and after treatment with Fatigue Severity Scale for fatigue, Short Form 36 (SF-36) for quality of life, Obese-Specific Quality of Life Scale for quality of life, Beck Depression Scale for depression, Body Image Scale for body perception.