Obez kadınlarda seks hormon bağlayıcı globulin düzeyleri
Sex hormone binding globulin levels in obese women
  1. Tez No: 88522
  2. Yazar: MUSTAFA TEOMAN YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada obez kadınlardaki SHBG düzeyi ile obezite derecesi, antropometrik ölçümle, insülin ve androjenlerin ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya 36 obez ve 35 normal ağırlıklı olgu dahil edildi. Olgulara oral glukoz tolerans testi uygulandı. Bazal, birinci ve ikinci saat glukoz ve insülin değerleri saptandı. Ayrıca SHBG, total ve serbest testosteron, DHEAS düzeyleri ile bel-kalça oranları ve biyoelektriksel impedans ile % yağ düzeyleri saptandı. SHBG'nin beden kitle indeksi yükseldikçe düştüğü, ancak bel-kalça oranı ve % yağ ile ilişkisisiz olduğu saptandı. Androjenlerin, özellikle serbest testosteron ve DHEAS'nın, SHBG düzeyini negatif etkilediği saptandı. Çalışmada SHBG ile insülin indeksinin insülinden daha sıkı negatif ilişkisi olduğu saptandı. Bu da insülinin direkt etkisinden çok insüline karşı olan direncin SHBG'yi etkilediği tezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated serum concentrations of sex-hormone-binding globulin, insulin, androgens and their relationships in obese women. We also investigated the relationships of SHBG levels with severity of obesity, anthropometric measurements, insulin and androgen levels. Thirty-six obese and thirty-five normal healthy women had oral glucose tolerance test. Fasting, first and second hours glucose and insulin levels were measured. We also measured their sex hormone binding globulin, total testosterone, free testosterone, dehydroepiandrosteronesulphate levels, waist-hip ratio and fat percentage by using bioelectrical impedance technique. We observed a meaningful decrease in sex hormone binding globulin concentrations with an increase in body mass index. We couldn't find any correlations between SHBG levels and waist-hip ratio or fat percentage of these subjects. We also found that androgens and specially free testosterone and dehydroepiandrosteronesulphate negatively effects the levels of SHBG. It is also found that insulin index measurements have negative and more close relationship with SHBG than direct measuring of insulin level. This supports the theory that insulin resistance effects SHBG concentrations more than insulin itself.