Kifotik postürü olan adölesan kızlarda solunum ve postür egzersizlerinin etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effect of respiratory and posture exercises i̇n adolescent girls with kyphotic postüre
  1. Tez No: 645467
  2. Yazar: İMRAN KANDEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İmran Kandeğer, Kifotik postürü olan adölesan kızlarda solunum ve postür egzersizlerinin etkisinin incelenmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2020. Kifotik postür adölesan kızlarda sık rastlanan ve egzersiz bilinci oluşturarak önüne geçilemezse ileri yaşlarda daha ciddi postür bozukluğu oluşturabilecek bir omurga problemidir. Bu çalışma kifozu olan adölesan dönem kız bireylerde solunum ve postür egzersizlerinin kifoza etkisi araştırılması amacıyla yapıldı. Araştırmaya yaşları 11-14 yaş arası postüral kifozu olan 40 kız çocuğu dâhil edildi (yaş ort: 12,55±0,71 yıl). Bireylere, beden eğitimi derslerindeki fiziksel aktivite sırasında postürleri incelenerek ve sıralarda oturma alışkanlıkları değerlendirilerek karar verildi. Bireyler solunum ve postür egzersizi grubu (n=20) ve postür egzersiz grubu (n=20) olacak şekilde randomizasyon yöntemiyle 2 gruba ayrıldı. Bireylerin sayıları litaratürdeki çalışmalar bâz alınarak belirlendi. Bireylerin, başın anteriora tiltini değerlendirmek için mezura ile C7-duvar arası ölçüldü, torakal segmenti değerlendirmek için flexruler ile C7-T12 arası sagital eğrilik ölçüldü, solunum kapasitesini değerlendirmek için solunum egzersiz cihazı ile inspirasyonlarına bakıldı. Ayrıca inspirasyon sırasında havada kalan top miktarları da göz önünde bulunduruldu. Tüm değerlendirmeler başlangıçta ve 8. haftanın sonunda yapıldı. Solunum ve postür grubu 3 farklı solunum ve 5 farklı postür egzersizini ev egzersizi olarak haftada 3 gün 8 hafta süresince yaptı. Egzersizler ortalama yarım saat sürecek şekilde belirlendi. Postür grubu ise sadece 5 farklı postür egzersizini ev egzersizi olarak haftada 3 gün 8 hafta süresince yaptı. Her iki grup da egzersizleri 15 tekrarlı günde 1 set olacak şekilde ve orta yoğunlukta egzersiz eğitimi amaçlanarak her egzersiz arası 1 dakika ara verecek şekilde yaptılar. Başlangıçtaki ve 8. hafta sonundaki veriler incelendiğinde, C7-duvar arası mesafe ve flexruler ölçümünde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). İnspirasyon ölçümünde havada tutulan top sayısında değişiklik olmadığı gözlendi. Sonuç olarak; bu çalışma kifotik postürü olan adölesanlarda postür egzersizlerinin solunum egzersizlerine göre daha etkin olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
İmran Kandeğer, İnvestigation of the effect of respiratory and posture exercises in adolescent girls with kyphotic postüre, Hasan Kalyoncu University, Faculty of Health Sciences, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's thesis Gaziantep 2020. Kyphotic posture is a spine problem that is common in adolescent girls and if it cannot be prevented by creating exercise awareness, it may cause more serious posture disorder in older ages. This study was carried out to investigate the effect of respiratory and posture exercises on kyphosis in adolescent girls with kyphosis. The study included 40 girls aged 11-14 years with postural kyphosis (mean age: 12.55 ± 0.71 years). Individuals were decided by examining their postures during physical activity in physical education lessons and by evaluating their sitting habits. Individuals were divided into 2 groups by randomization method as respiratory and posture exercise group (n = 20) and posture exercise group (n = 20). The numbers of the individuals were determined based on the studies in the literature. In order to evaluate the anterior tilt of the head, individuals measured between the tape measure and C7-wall, the flexruler and C7-T12 sagittal curvature was measured to evaluate the thoracic segment, and their inspirations were inspected with a respiratory exercise device to evaluate the respiratory capacity. In addition, the amount of balls remaining in the air during inspiration was also taken into account. All evaluations were made at the beginning and at the end of the 8th week. Respiratory and posture group performed 3 different breathing and 5 different posture exercises as home exercise 3 days a week for 8 weeks. Exercises were determined to take an average of half an hour. The posture group did only 5 different posture exercises as home exercise for 3 days a week for 8 weeks. Both groups performed the exercises with 1 set of 15 repetitions per day, with a goal of medium intensity exercise training, with a 1-minute break between each exercise. When the data at the beginning and at the end of the 8th week were examined, a statistically significant difference was found in the distance between C7-wall and flexruler measurement (p 0.05). It was observed that there was no change in the number of balls held in the air in inspiration measurement. As a result; This study showed that adolescents with kyphotic postures are more effective than posture exercises.