Obez kadınlarda kemik iliği rekonversiyonunun manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 123802
  2. Yazar: KUDRET BAHAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN SABİR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 549
Özet
8. ÖZET AMAÇ Bu çalışmada obez olan ve olmayan hastalarda US ile yağ tabakaları ölçüldü. Rutin çekilen diz MR'larında rekonversiyon varlığı araştırıldı. Obezite ile rekonversiyon ve yağ tabakaları ile rekonversiyon arasında ilişki olup olmadığı değerlendirildi. GEREÇ VE YÖNTEM Obez olan 53 kadın hasta ve obez olmayan 100 kadın hastanın US ile yağ tabakalar, diz MR'ı ile kemik iliğinde rekonversiyon varlığı, antropometik ölçümleri ve kan laboratuar (hemoglobin) bulguları alındı. BULGULAR Obez hasta grubunun %35,8'inde (n=19), obez olmayanlarda %16'sında (n=16) rekonversiyon bulundu.Tipl rekonversiyon 20 kişide, tip2 rekonversiyon 1 1 kişide, tip3 rekonversiyon 3 kişide, tip4 rekonversiyon 1 kişide izlendi. Anemisi olanlarda rekonversiyon %39,3 (n=ll), anemisi olmayanlarda rekonversiyon %19,2 (n=24) oranında saptandı. Menopoza girmeyenlerin %42,8'inde (n=30), menopoza girenlerin %1 6,7'sinde (n=5) rekonversiyon bulundu. Sigara içenlerin %28'inde (n=9), sigara içmeyenlerin %22'sinde (n=26) rekonversiyon saptandı. 39
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY PURPOSE In this study, the fat layers of obese and non-obese patients are measured ultrasonographically.Presence of bone marrow reconversion is investigated in subjects during their routine knee MRI. The relationship between both obesity and fat layers with reconversion is evaluated. MATERIALS AND METODS Fifty three obese women and 100 non-obese women were recruited to this study thickness of fat layers were measured with ultrasound, whereas reconversion of bone marrow was studied by MRI of knee. Also the anthropometric measurements and laboratuary findigs (hemoglobin) were taken. FINDINGS Reconversion is observed at 35,8 % of obeses (n=19) and 16 % of non- obese (n=16) patients. 20 patients are found to have type 1,11 patients type 2, 3 patients type 3, 1 patients type 4 reconversion. Reconversion is observed 39,5 % (n=l 1) of patients with anemia and 19,2 % (n=24) with non-anemic patients. Reconversion is observed 48,2 % (n=30) of premenopausel and 16,7 %(n=5) of menapausel women. 28 % (n=9) of smokers and 22 % (n=26) of non- smoking patients are found to have reconversion. 41