Preterm bebeklerde oral motor uyarımın emme kapasitesine etkisi
The effect of oral motor stimulation on sucking capacity in preterm infants
- Tez No: 645474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, oral motor uyarımı olan ya da olmayan 29. ve/veya 30. gebelik haftasında olan preterm bebeklerde oral-motor işlevlerin gelişimini desteklemek ve güçlendirmek için uygulanan erken oral motor uyarımın bebeğin emme kapasitesi, büyüme-gelişmesi ve taburculuk süresi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tek kör randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri 01 Mayıs 2019 – 15 Mart 2020 tarihleri arasında, Medikal Park Gaziantep Hastanesi ile Gaziantep Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde yatan 30 uygulama 30 kontrol olmak üzere toplam 60 preterm bebekten elde edildi. Veriler; veri toplama formu, bebeğe günlük yapılan işlemler ile ilgili izlem formu ve emme kapasitesi izlem formu ile toplandı. Bebeklerin emme kapasiteleri; emme gücü/mmHg, biberonu bırakmadan emme süresi(sn), emme süresi (sn) ve emme miktarı (ml) ölçümleri ile değerlendirildi. Uygulama grubundaki bebeklere 14 gün boyunca günde bir kez Premature Infant Oral Motor Intervention uygulanırken, kontrol grubundaki bebeklere ünitede her zaman uygulanan hemşirelik bakımı verildi. Araştırmacı tarafından uygulama ve kontrol grubunda yer alan bebeklerin araştırmanın birinci günü emme gücü, vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçümleri; 8 ve 11. günleri emme kapasitesi; 14. günü emme kapasitesi, vücut ağırlığı ve baş çevresi ölçümleri; taburcu oldukları gün vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçümleri yapıldı. Premature Infant Oral Motor Intervention uygulamasının büyüme ölçümlerine etkisi incelendiğinde; ölçüm günü ilerledikçe hem uygulama hem de kontrol grubunda bebeklerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi uzunluğunun arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a single-blind randomized-controlled experimental design to evaluate the effect of early oral motor stimulation, which is applied to support and strengthen the development of oral-motor functions in preterm infants, and also to evaluate suction capacity, growth-development and discharge time of preterm infants at 29 and/or 30-week gestation with and without oral motor stimulation. The study data were collected from a total of 60 preterm infants between 01 May 2019 and 15 March 2020, consisting of 30 intervention and 30 control infants in Medical Park Gaziantep Hospital and Gaziantep Sani Konukoğlu Application and Research Hospital Neonatal Intensive Care Units. The data were obtained with the Data Collection Form, the Follow-Up Form about the daily procedures performed to the baby, and the Suction Capacity Follow-up Form. The sucking capacities of the infants were evaluated with Suction Power/mmHg, Suction Time (sec) without releasing the feeding bottle, suction time (sec), and Suction Amount (ml) measurements. Premature Infant Oral Motor Intervention was applied to the infants in the intervention group once a day for 14 days, and the infants in the control group were given the usual nursing care that was always applied in the unit. In the first day of the study, measurements were made on suction power, body weight, height, and head circumference; on the 8th and 11th days, suction capacities were measured; on the 14th day, suction capacities, body weight and head circumference were measured; and on the discharge days, the body weight, height and head circumference measurements were made in the infants both in the intervention and control group by the researcher. When the effecte of Premature Infant Oral Motor Intervention on growth measurements were examined, it was determined that as the measurement day progressed, the body weight, length and head circumference increased both in the intrervention and control group infants.