Preterm bebeklerde oral motor stimülasyon ve emzik uygulamasının oral beslenmeye geçiş süresine etkisi
The effect of oral motor stimulation and nonnutritive sucking to the time of transition to oral nutrition in preterm
- Tez No: 816144
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT, PROF. DR. AYŞE NESLİHAN TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada prematüre bebek oral motor müdahalesi (PIOMI) ve emzik girişiminin preterm bebeklerin tam oral beslenmeye geçiş süresine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tabakalı randomize ve kontrollü bir çalışmadır. Araştırmaya yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan 29-34. gestasyon haftaları arasında doğan preterm bebekler dahil edilmiştir. Her grupta (Emzik grubu, PIOMI grubu ve Kontrol grubu) 13 bebek olmak üzere toplam 39 preterm bebek ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından oluşturulan“Preterm Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Preterm Bebek İzlem Formu”“Beslenme Takip Formu”,“Girişim Sırası Fizyolojik ve Davranışsal İpuçları İzlem Formu”ve“Erken Beslenme Becerileri Değerlendirme Aracı (EFS-Turkish)”kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizde paired sample t test, ANOVA, Wilcoxon, Kruskal-Wallis H, Pearson-χ2 test yöntemleri kullanılmış, p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effect of premature infant oral motor ıntervention (PIOMI) and pacifier intervention on the transition time to full oral feeding in premature infants. It is a stratified, randomized and controlled, single-blind study. The study included 29-34 patients hospitalized in the neonatal intensive care unit. Premature babies born between gestational weeks were included. It was completed with a total of 39 preterm babies, 13 in each group (Pacifier group, PIOMI group and Control group). Data were collected using“Preterm Baby Information Form”,“Preterm Baby Follow-up Form”,“Nutrition Follow-up Form”,“Intervention Physiological and Behavioral Tips Follow-up Form”and“Early Feeding Skills Assessment Tool (EFS-Turkish)”. Paired sample t test, ANOVA, Wilcoxon, Kruskal-Wallis H, Pearson-χ2 test methods were used in statistical analysis, and p0.05).