Milli güreşçilerin psikolojik becerilerinin tükenmişlik düzeyleri ile ilişkisi
Relationship between national wrestlers psychological skills with their level of burnout
- Tez No: 645480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı milli güreşçilerin psikolojik becerilerinin tükenmişlik düzeyleri ile ilişkisinin incelenerek, psikolojik becerilerinin ve tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, stil, spor yılı, spor dereceleri, millilik yılı, antrenör ile çalışma süreleri ve spor yaralanma durumları değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini güreş milli sporcuları oluştururken, örneklemini ise yaş ort. 22,73±4,63 olan, ortalama 7,51±4,06 yıldır milli sporcu olan ve 11,12±4,95 yıldır spor yapan 37 kadın, 82 erkek olmak üzere toplam 119 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Smith ve ark. (1995) tarafından geliştirilen, Türkçe geçerlilik güvenirliği Erhan ve ark. (2015) tarafından yapılan sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeği ile Raedeke ve Smith (2001) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Kelecek ve ark. (2016) tarafından yapılan sporcu tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, güreşçilerin cinsiyet, yaş, stil, spor yılı, millilik yılına göre sporcu tükenmişlik ölçeği alt boyutlarında anlamlı farklılık görülürken (p0.05). Güreşçilerin cinsiyet, yaş, stil, spor yılı, spor derecesi ve antrenör ile çalışma süresine göre sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeği alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilirken (p0.05). Korelasyon analizine göre sporcu tükenmişlik ölçeğinin alt boyutları ile sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeği alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, güreşçilerin psikolojik becerileri kullanım düzeyi arttıkça tükenmişlik düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Özellikle tükenmişliği daha fazla yaşayan erkek sporcuların, yaşça büyük sporcuların ve uzun yıllar milli formayı giymekte olan sporcuların tükenmişlik durumlarını ortadan kaldırmak ya da azaltmak adına antrenörler sporcularının, spor psikologlarından destek almalarını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the psychological skills of national wrestlers and their burnout levels, and whether the psychological skills and burnout levels of national wrestlers vary by gender, age, style, year of sport, degrees, year of nationality, duration of work with coaches and status of sport injury. Wrestling national athletes constitute the population of the study. The sample of the study consisted of 119 athletes, including 37 women and 82 men, who had an average age of 22.73±4.63, who had been national athletes for 7.51±4.06 years and who played sports for 11.12±4.95 years. The“Evaluation Scale for Athlete's Psychological Skills”developed by Smith et al . ( 1995) which is Turkish validity and reliability determined by Erhan et al. ( 2015) and the“Athlete Burnout Scale”developed by Raedeke and Smith ( 2001) and adapted in Turkish by Kelecek et al. (2016) were used as data collection tools in the study. According to the findings, there was a significant difference in the sub-dimensions of the Athlete Burnout Scale by gender, age, style, year of sport, year of the wrestlers' nationality (p0.05). There was a significant difference in gender, age, style, year of sport, degree and duration of work with coaches in the Evaluation Scale for Athlete's Psychological Skills sub-dimensions (p0.05). The correlation analysis revealed that there was a negative correlation between the lower dimensions of the Evaluation Scale for Athlete's Psychological Skills and the lower dimensions of the Athlete Burnout Scale. In conclusion, burnout levels were seen to decrease as the level of use of wrestlers' psychological skills increased. In specific, in order to eliminate or reduce the burnout status of athletes, coaches may provide support to their athletes from sports psychologists, especially those who have experienced more burnout, such as male athletes, older athletes and athletes who have been wearing national jerseys for many years.