Yoğun bakım hemşirelerine verilen güvenli kan ve kan ürünleri transfüzyonu eğitiminin hemşirelerin bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of safe blood and products transfusion training given o intensive care nurses on nurses knowledge and attitudes
  1. Tez No: 645487
  2. Yazar: ŞAHİN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, Yoğun Bakım Hemşirelerine Verilen Güvenli Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu Eğitiminin Hemşirelerin Bilgi ve Tutumlarına Etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test düzeninde yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırma, Kahramanmaraş sütçü imam üniversitesi sağlık uygulama ve araştırma hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 166 hemşire ile tamamlandı. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından literatür taranması ile oluşturulan, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini, güvenli kan ve kan ürünleri transfüzyonu ve hemşirelik bakımı ile ilgili bilgi ve tutumlarının belirlemesine yönelik soruları içeren, anket formu ile toplandı. Ankette her soruya 2.5 puan verilmiş olup, toplamda 40 soru 100 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hemşireler 45 dakikalık eğitim aldı. Kan ve kan ürünleri transfüzyonu eğitimleri tamamlandıktan 1 ay sonra hemşirelere son test yapıldı. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Ön test ve son test karşılaştırmalarında Paired Sample T-test, Wilcoxon testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkın belirlenmesinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, One way Anova ve post hoc-tamhane's T2 testi uygulandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted semi-experimentally in the pre-test-post-test design in order to determine the effect of safe blood and blood products transfusion training given to intensive Care nurses on nurses' knowledge and attitudes. The study was completed with 166 nurses were working in Kahramanmaraş Sütçü Imam University Training and Research Hospital in intensive care units and approved to participate in the research. The data were collected by the form, which was created by the researcher, by searching the literature, contained the questions about determining nurses' characteristics, their knowledge and attitudes about safe blood and blood product transfusion nursing intervention. In the questionnaire, each question was given 2.5 points, and in total 40 questions were evaluated over 100 points. The nurses were participated 45 minutes of training one month later after the blood and blood product transfusion training was completed, the nurses were post-tested. Whether the data are suitable for normal distribution was evaluated by Shapiro-Wilk test. In pre-test and post-test comparisons, Paired Sample T test and Wilcoxon test were used. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, One way Anova and Post Hoc-Tamhane's T2 tests were used to determine the difference between the groups. The statistical evaluation of the data was done with SPSS 22.0 package program.