Investigation of the effects of root growth and mycorrhizae on the carbon retention capacity by different sweet sorghum genotypes under field and greenhouse conditions
Tarla ve sera koşullarında tatlı sorgum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) genotiplerinin karbon tutma kapasitesi üzerine mikoriza ve kök gelişiminin etkileri
- Tez No: 645500
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Tatlı sorgum (Sorgum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr) hem biokütle hem şeker içeriği ile biyoenerji bitkisi olarak kullanılmaktadır. Araştırma, tarla ve sera koşullarında olmak üzere iki farklı aşamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada 16 farklı tatlı sorgum genotipi materyali kullanılmıştır. Tarla denemeleri, Türkiye'nin güneyinde yer alan Adana ve Şanlıurfa gibi iki farklı lokasyonunda 2016 ve 2017 yıllarında yürütülmüştür. Sera çalışmasında aynı genotipler Çukurova ve Harran serisi topraklarına doğal mikoriza mantarları sporları aşılaması ile gerçekleştirmiştir. Araştırmada mikoriza uygulanan ve uygulanmayan topraklarda yetiştirilen sorgum gentoiplerinin mikorizal kök enfeksiyonu ve bitki dokularında C-N dinamiği üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma bulguları Türkiye'nin farklı iklim ve toprak koşullarında farklı sorgum genotiplerinin biokütle verimine ve toprağa C bağlamak için iyi birer kaynak olduğu anlaşılmıştır. Tarla denemesi bitkileri hasat sonrası sürgün ve kök kuru ağırlıkları, bitki boyu, bitki çapı, kök enfeksiyonu, mikorizal bağımlılık, bitki dokularında karbon (C) ve azot (N) analizleri gerçekleştirilmiştir. Her iki bölgede, farklı sorgum genotiplerinin Türkiye'deki mevcut (doğal) sorgum genotiplerinden daha verimli olduğunu göstermektedir. Sere koşullarında doğal mikoriza uygulamasının bitki kuru madde verimi ve besin elementi alımını artırdığı belirlenmiştir. Doğal mikoriza uygulaması her iki toprakta yetiştirilen sorgum genotiplerinin bitki dokusundaki C ve N konsantrasyonlarını artırdığı belirlenmiştir. Bulgularımız, doğal mikoriza uygulamasının bitki ve toprakta C ve N dengesi yoluyla tatlı sorgum verimliliğini artırabildiğini doğrulamaktadır. Bu nedenle, doğal mikorizalar tatlı sorgum genotiplerinde C alımını artırma potansiyeline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Sweet sorghum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr) can be used as bioenergy crop for either biomass or sugar and bio-ethanol yield. A total of 16 sweet sorghum genotypes were screened under filed and greenhouse conditions. Field work was set up in Adana and Şanlıurfa locations during year 2016 and 2017. Greenhous study was concluded with same 16 the sweet sorghum genotypes on Adana (Menzilat) and Şanlıurfa (Harran) soils. For both experiment plant shoot and root growth parameters such as C and N concentration in soil and plant tissue and also root mycorrhizal colonization were determined. The field experiment results shown that under different climate and geographical regions diverse sorghum genotypes increased plant growth parameters and sequestrated carbon to soil. After harvest plant growth parameters such as plant height, dry weight, root parameters, root colonization and plant tissue C and N concentration were found to be divers with both locations. In greenhouse experiment results shown that indigenous mycorrhizal fungi have the capability to improve yields and plant nutrient supply compare to non-inoculated genotypes. Indigenous mycorrhizae may help to increase C and N concentrations in plant tissue of sweet sorghum genotypes. Our findings confirm that indigenous mycorrhizae can improve sweet sorghum productivity through C and N balance. Thus, indigenous mycorrhizae have the potential to increase C input in sweet sorghum genotypes.