Ağırlık antrenmanı yapan ile ağırlık ve kardiyo antrenmanı yapan 20-35 yaş arası erkeklerin vücut kitle indekslerinin karşılaştırılması
Comparison of body mass indexes of -35 years old men who do weight training and do weight a20nd cardio training
  1. Tez No: 645514
  2. Yazar: ÖMER GÖKTUĞ ÖNYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ağırlık ve kardiyo antrenmanı yapan ve yapmayan 20-35 yaş arası erkek bireylerin vücut kitle indekslerinin farklılaşma durumlarını tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümlerinin oluşturulmasında literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Literatürde yer alan fiziksel aktivite, egzersiz ve vücut kitle endeksi ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Ağaoğlu MyClub Bahçelievler spor salonuna gelen 25 kardiyo yapan ve 25 kardiyo yapmayan erkek bireylerin tanita cihazından çıkan verileri SPSS programında analiz edilerek çeşitli bulgular ortaya koyulmuştur. Katılımcıların ölçümleri 6 haftalık süre aralığında yapılmıştır. Altı haftalık süre doğrultusunda 25 erkek birey kardiyo yapmış, 25 erkek birey kardiyo yapmamıştır. İlk etapta katılımcıların cihaz ölçümleri toplanmıştır. Altı haftalık süre sonunda tekrar ölçümler yapılarak vücut kitle endekslerinin değişimi tespit edilmiştir. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırmanın verileri betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak frekans ve yüzde analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların ilk ölçüm ve son ölçüm değerleri incelendiğinde kardiyo yapan 25 erkek katılımcının metabolik yaşlarında gruplar arasında değişme ve azalma söz konusu iken, kardiyo yapmayan 25 erkek katılımcıda ise yine gruplar arasında değişme ve metabolik yaşlarında ise artışın yaşandığı görülmüştür. Katılımcıların ilk ölçüm ve son ölçüm değerleri incelendiğinde kardiyo yapan 25 erkek katılımcının vücut yağ oranlarında gruplar arasında değişme ve azalma söz konusu iken, kardiyo yapmayan 25 erkek katılımcıda ise bir değişme görülmemiştir. Buna karşın bireysel olarak vücut yağ oranlarında bir artışın olduğu görülmüştür. Katılımcıların ilk ölçüm ve son ölçüm değerleri incelendiğinde kardiyo yapan 25 erkek katılımcının kas kütle durumlarında gruplar arasında değişme ve kas kütlelerinde artış söz konusu iken, kardiyo yapmayan 25 erkek katılımcıda ise gruplar arasında bir değişimin yaşanmadığı ancak buna karşın bireysel kas kütle durumlarında azalışın yaşandığı görülmüştür. İlk ve son ölçüm değerleri incelendiğinde gruplar arasında ki değişim ile kardiyo yapmayan erkek katılımcıların BMI değerlerinin arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to determine the differentiation status of body mass indexes of 20-35 year old male individuals who do and do weight and cardio training. The literature review method was used to create the conceptual parts of the research. Information about the physical activity, exercise and body mass index in the literature are reported. In line with the aim of the research, various findings were revealed by analyzing the data obtained from the tanita device of 25 individuals who made cardio and 25 cardio who came to Ağaoğlu MyClub Bahçelievler gymnasium in the SPSS program. The measurements of the participants were made within the 6-week period. During the six-week period, 25 male individuals did cardio and 25 male individuals did not. In the first stage, the device measurements of the participants were collected. At the end of the six-week period, changes in body mass indices were determined by making measurements again. The collected data were analyzed in SPSS program and findings were revealed. The data of the research were analyzed by using descriptive analysis method. Frequency and percentage analysis statistical methods were used as analysis method. When the first measurement and last measurement values of the participants were analyzed, the 25 metabolic ages of the 25 male participants who were doing cardio were observed to change and decrease between the groups, while the 25 male participants who did not do cardio experienced a change and an increase in their metabolic age. When the first measurement and the last measurement values of the participants were examined, there was a change and decrease in the body fat ratios of 25 male participants doing cardio, whereas the 25 male participants who did not do cardio did not change. However, it has been observed that there is an increase in individual body fat rates. When the first measurement and the last measurement values of the participants were examined, it was observed that 25 male participants doing cardio changes between groups and increased muscle mass, while 25 male participants who did not do cardio did not experience any change between groups, but there was a decrease in individual muscle mass situations. When the first and last measurement values are examined, it can be said that BMI values of male participants who did not perform cardio increased with the change between the groups.