Erken çocukluk çağı çürüklerinde farklı remineralizasyon ajanlarının antibakteriyel ve remineralizasyon etkisinin incelenmesi
Investigation of antibacterial and remineralization effects of different remineralization agents on early childhood caries
- Tez No: 645515
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EREN GİRAY
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Şiddetli Erken Çocukluk Çağı Çürükleri (Ş-EÇÇ) görülen çocuklarda kullanılan farklı mineral içerikli remineralizasyon ajanlarının antibakteriyel ve remineralizasyon etkilerini değerlendirmek ve çocukların yaşam kalitesi üzerideki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ş-EÇÇ tanısı konulan, 3-5 yaş aralığında herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 54 çocukta başlangıç oral hijyen değerlendirilmesi yapıldıktan sonra tükürük örnekleri alınarak kültür yöntemi ile maya değerleri tespit edildi. Maya değerleri pozitif olan 21 çocuk randomize olarak 3 gruba (500ppm NaF içeren Colgate Çocuk Diş Macunu, %10 CPP-ACP içeren GC Tooth Mouse, Tokyo, Japan ve Kalsiyum Gliserofosfat (CaGP), Magnezyum Klorür (MgCl2) ve %12 Ksilitol içeren R.O.C.S  Medical Minerals, DRC Group, Moscow, Russia) ayrıldı. Çocuklara oral hijyen eğitimi verilerek remineralizasyon ajanlarını günde 3 kez 3-5 dakika boyunca 2 hafta süre ile kullanmaları söylendi. Kültür yöntemi ile başlangıç, 2.hafta, 1.ay ve 4.ay maya değerleri; q-PCR yöntemi ile başlangıç, 2.hafta, 1.ay ve 4.ay Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus, Scardovia wiggsiae değerleri incelendi. Remineralizasyon etkinliğini değerlendirmek için başlangıç ve 2.haftada Laser Floresans (DIAGNOdentTM Pen KaVo, Biberach, Germany) yöntemi kullanıldı. Ayrıca çocukların yaşam kalitesi Erken Çocukluk Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çocukların %96,2' sinde S.mutans, %67,3' nde S.wiggsiae, %26,9' unda S.sobrinus pozitif iken; kültür incelemesi sonucu %64,8 çocukta maya değerleri pozitif olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the antibacterial and remineralization activity of different remineralization agents to be used in children with Severe Early Childhood Caries (S-ECC) and to examine their effects on children's quality of life. Materials and Methods: Saliva samples were taken from 54 systemically healthy children between the ages of 3-5 who were diagnosed with S-ECC and yeast values were determined by the culture method. Yeast positive 21 children were randomly divided into 3 groups (Colgate Children's Toothpaste, 500 ppm NaF; GC Tooth Mousse containing 10% CPP-ACP, Europe, Tokya, Japan; R.O.C.S Medical Minerals containing Calcium Glycerophosphate (CaGP), Magnesium Chloride (MgCl2) ve 12% Xlitol, DRC Group, Moscow, Russia). Oral hygiene training was given and they were told to use remineralization agents 3 times a day for 3-5 minutes for 2 weeks. Initial, 2nd week, 1st and 4th month yeast values were determined by culture method; S.mutans, S.sobrinus, S.wiggsiae values were followed at the baseline, 2nd week, 1st and 4th months with q-PCR method. Laser Fluorescence (DIAGNOdentTM Pen KaVo, Biberach, Germany) method was used to evaluate the remineralization efficacy at the baseline and at the 2nd week. In addition, children's quality of life was assessed using the Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS) Results: While S.mutans was positive in 96.2% of the children, S.wiggsiae in 67,3% and S.sobrinus in 26,9%; Yeast values were positive in 64.8% of children.