Farklı fiziksel aktivite düzeyi olan tip 2 diyabetlibireylerde fonksiyonel durumunincelenmesi
- Tez No: 645552
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalıĢma farklı fiziksel aktivite düzeyi olan Tip 2 diyabetli (T2DM)bireylerin fonksiyonel durumlarını sağlıklı bireyler ile karĢılaĢtırmak amacıyla gerçekleĢtirildi. ÇalıĢmaya 40-65 yaĢ aralığında 34 T2DM'li ve 34 sağlıklı olmak üzere toplam 68 birey alındı. ÇalıĢmaya katılan diyabetli ve sağlıklı gruplar Uluslararası Fiziksel Aktivite anketi (IPAQ) ile değerlendirilerek kendi içerisinde düĢük fiziksel aktivite (DFA) ve orta fiziksel aktivite (OFA) olacak Ģekilde iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da 17 OFA seviyesine ve 17 DFA seviyesine sahip birey mevcuttur. ÇalıĢmaya katılan tüm bireylerin sosyodemografik ve laboratuvarbilgileri kaydedildi. ÇalıĢma kapsamında vücut kompozisyonu, esneklik, diyabet semptomları, fiziksel aktivite, fonksiyonel kapasite, solunum fonksiyonları, duyu, kas kuvveti, denge ve yaĢam kalitesi değerlendirildi. DFA seviyesine sahip T2DM'li bireylerin vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKĠ), bel-kalça çevre ölçümü ve abdomen-uyluk deri kıvrım kalınlığı, denge ölçümleri sağlıklılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklıyken (p0,05). DFA düzeyi olan T2DM'li bireylerde hiperglisemi, nörolojik, kardiyovasküler, oftalmoloji ve toplam puan değerleri sağlıklı bireylere göre anlamlı düzeyde fazla görülürken, OFA düzeyi olan T2DM'li bireylerde sadece hiperglisemi değerinde sağlıklılara göre anlamlı düzeyde fark saptandı (p0,05). DFA viii ve OFA düzeyi olan toplam T2DM'li ve sağlıklı bireyler karĢılaĢtırıldığında T2DM'lilerde, duyu testi sağlıklılara göre daha düĢük olduğu bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study compared functional status between people with Type 2 Diabetes (T2DM) and healthy subjects who have different physical activity levels. A total number of 68 people, 34 T2DM individuals and 34 healthy subjects between the age group 40-65 years, were included in the study. Patient with T2DM and healthy subjects were then divided into two groups of low physical activity (LPA) and medium physical activity (MPA) based on International Physical Activity questionnaire. Both groups contained individuals with 17 LPA and 17 MPA levels. The sociodemographic and laboratory data of the participating people were recorded. Body composition, flexibility, diabetes symptoms, physical activities, functional capacity, pulmonary functions, sense, muscle strength, balance and quality of life were examined within the study's scope. Whereas an significant statistical difference (p0,05). While T2DM individuals with LPA levels show significantly more hyperglycemia, neurological, cardiovascular, ophthalmologic and overall score values, T2DM individuals with MPA levels only show more hyperglycemia values compared to the healthy subjects (p0,05). In a comparison between Type 2 DM individuals with LPA and MPA levels and healthy subjects, T2DM individuals show lower values in sense test (p0,05). OFA level due to T2DM was found to be high on average, and percentage PEF individuals.